Jak transportować pieczywo – przepisy i wymagania

Prowadzisz firmę z branży gastronomicznej? Masz własną piekarnię i rozwozisz swoje wyroby do różnych sklepach lub prowadzisz restaurację? W takich przypadkach musisz zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transportowania pieczywa. A o czym nie możesz zapomnieć przewożąc wyroby cukiernicze i piekarskie?

Jak przewozić wyroby cukiernicze i piekarnicze?

Odpowiednie przepisy regulują, w jaki sposób powinno przewozić się wyroby cukiernicze i piekarnicze. Czemu jest to aż tak ważne? Ponieważ gdy pieczywo, czy ciasta są transportowane w warunkach znacząco odbiegających od przyjętych norm, szybciej pleśnieje i zmniejsza się zdatność do spożycia. A gdy pieczywo jest nieodpowiednio zapakowane, dodatkowo zmniejsza się jego porowatość.

Na początku trzeba jeszcze podkreślić, że pieczywo musi być przewożone w specjalnych pojemnikach w zamkniętych samochodach. Co więcej, auta dostawcze służące do tego celu, nie mogą służyć do przewożenia innych artykułów.

W czym transportować pieczywo?

Wyroby piekarskie i cukiernicze mogą być transportowane w plastikowych pojemnikach do pieczywa, w pudłach, skrzynkach z drutu oraz w papierowych workach.

Najbardziej popularne są plastikowe skrzynki do pieczywa, ze specyfikacją których można zapoznać się na stronach internetowych producentów opakowań transportowych (erg-system.pl/kategoria/skrzynki-do-pieczywa-i-wyrobow-cukierniczych). Skrzynki do pieczywa muszą spełniać odpowiednio normy – powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, posiadać otwory w ściankach oraz płaskie dno.

transport-pieczywa-(1)

Skrzynki do wyrobów piekarniczych mogą być mieć różne wymiary oraz nośność, dlatego można je dopasować do swoich potrzeb. Trzeba też wiedzieć, że osobną kategorię opakowań transportowych stanowią kasty do odrocznego wypieku, które cechują się wysoką wytrzymałością. Ponadto można zakupić zarówno kasty z dnem pełnym, jak i ażurowym.

Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę z tego, że w skrzynkach przeznaczonych do transportowania wyrobów cukierniczych i piekarniczych nie powinno się przewozić innych produktów spożywczych. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, pojemniki należy dokładnie zdezynfekować między załadunkami.

I co oczywiste – wszystkie skrzynki do przewozu pieczywa, bułek, czy ciasta, muszą posiadać atest potwierdzający dopuszczenie ich do kontaktu z żywnością. Dlatego do przewożenia pieczywa nie można używać skrzynek nieznanego zastosowania.

Normy transportu wyrobów spożywczych

Ponadto, tak jak w przypadku innych rodzajów artykułów spożywczych, konieczne jest zastosowanie się do ogólnie przyjętych norm.

Skrzynki i opakowania, w których transportowe jest pieczywo, muszą być utrzymywane w czystości oraz w dobrym stanie technicznym. Dlatego tak ważna jest ich wytrzymałość. Niektórzy producenci tak projektują skrzynki, że ułatwiona jest ich prawidłowa dezynfekcja.

Różne wyroby piekarnicze i cukiernicze muszą być tak rozdzielone, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia ich. W niektórych przypadkach konieczny będzie zakup specjalnych skrzynek, które są przystosowane do przewożenia produktów spożywczych w określonej temperaturze.

Jeśli masz zamiar przewozić pieczywo i inne wyroby cukiernicze, musisz zastosować się do tych wymagań. A dzięki temu nie tylko unikniesz płacenia wysokich kar, ale także przedłużysz świeżość swoich wyrobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com