Jak sprawdzić, czy pożyczka nie jest oszustwem?

Rynek pożyczek pozabankowych jest obecnie coraz większy. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe firmy pożyczkowe, które oferują kredytowanie na bardzo korzystnych warunkach. Szybkie pożyczki są łatwo dostępne, można je często dostać jedynie na dowód, a dodatkowa gotówka jest praktycznie tego samego dnia na koncie. Warto jednak uważać, aby w tym pożyczkowym szale nie zatracić zdrowego rozsądku i zwykłej ostrożności.

Osoby, którym zależy na szybkim otrzymaniu dodatkowej gotówki, najczęściej tracą czujność i skupiają się jedynie na tym, by pożyczka była przyznana czy przelana. Pół biedy, gdy korzystamy ze znanych i sprawdzonych firm pożyczkowych, szczególnie tych, które oferują swoje usługi online. Wtedy raczej można mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. Jedynym problemem takiego pożyczkobiorcy jest spłacenie pożyczki w terminie.

Gdy tracimy ostrożność, łatwo paść ofiarą oszustwa

Niestety, na rynku usług pożyczkowych sporo jest nieuczciwych pożyczkodawców, a także firm, które nawet nie zajmują się usługami pożyczkowymi, a pod tą przykrywką prowadzą zupełnie inną działalność. Bardzo popularnym oszustwem, którego ofiarą padło sporo osób, jest pożyczka na słupa. Najczęściej pojawia się wtedy osoba, która oferuje sporą kwotę komuś, kto za nią weźmie pożyczkę w banku czy firmie pożyczkowej i podpisze wszelkie papiery.

Wydaje się t dosyć kuszące, ale w rzeczywistości osoby, które dają się na to nabrać, wykazują się bardzo dużą naiwnością. Najczęściej od razu po wzięciu pożyczki i przekazaniu pieniędzy, osoba zlecająca wraz z gotówką znika, a pożyczkobiorca pozostaje z niewielką gratyfikacją oraz z niespłaconą pożyczką. I to właśnie on będzie później ścigany przez firmę pożyczkową, windykację, a docelowo także przez komornika. W takiej sytuacji raczej trudno jest uniknąć odpowiedzialności, trzeba bowiem spłacać zobowiązania, które zaciągamy potwierdzamy własnoręcznym podpisem.

Wyłudzanie danych lub pieniędzy

Wiele firm pożyczkowych, szczególnie tych, które działają w sieci, to w rzeczywistości nie pożyczkodawcy, a firmy, które sprytnie zajmują się oszustwem. Niektóre niewielkie firmy życzą sobie sporych kwot jako zapłatę za chociażby rozpatrzenie wniosku. Jeśli taka konieczność się pojawia, warto od razu na wstępie zrezygnować z usług takiej firmy. Wiele firm wyłudza też dane osobowe, które później mogą posłużyć do kolejnych oszustwa.

Pamiętajmy, że podczas zaciągania pożyczki we wniosku przekazujemy praktycznie całą wiedzę o sobie – numer dowodu, pesel, miejsce zamieszkania. Na podstawie tej wiedzy oszuści są w stanie dokonywać później wielu przestępstw na nasze konto. Aby nie dać się nieuczciwym pożyczkodawcom, warto dokładnie monitorować rynek pożyczek i porównywać aktualne oferty. Na chwilówki można znaleźć ranking najlepszych firm pożyczkowych na rynku, ich aktualne oferty oraz promocje. Dzięki temu szybko odnajdziemy informacje, które pożyczki są godne uwagi, a które firmy nie do końca będą spełniać nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com