Jak skutecznie poprawić efektywność w firmie?

Efektywność przedsiębiorstwa może być rozpatrywana w dwóch aspektach — ekonomicznym oraz organizacyjnym. Przy czym oba z nich przeplatają się i mają na siebie duży wpływ. Współczesne zmiany na rynku gospodarczym sprawiają, że przedsiębiorstwa, aby przetrwać i rozwijać się, muszą się dostosować do nowej szybko zmieniającej się sytuacji poprzez poprawę swojej efektywności. Dokonanie tego może odbywać się natomiast na kilka sposobów.

Znaczenie efektywnego funkcjonowania firmy na współczesnym rynku

Efektywne działanie przedsiębiorstwa definiowane jest na wiele różnorodnych sposobów, za jedną z jego najbardziej trafnych definicji można natomiast uznać, że jest to użytkowanie zasobów gospodarczych w sposób najbardziej skuteczny. Oznacza to więc, że aby przedsiębiorstwo działało efektywnie, musi w maksymalny sposób wykorzystywać posiadane zasoby, eliminując tym samym „marnotrawstwo”. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiednio zoptymalizowanych procesów i właściwego zarządzania informacją w firmie. Bardzo często potrzebne są więc zmiany związane z metodami zarządzania przedsiębiorstwem czy organizacją jego działania, które pozwolą uzyskać lepszy efekt, przekładający się tym samym na minimalizacje kosztów, a co za tym idzie większe zyski.

Jak zwiększyć efektywność przedsiębiorstwa? 3 kroki do skuteczniejszego działania na rynku

Zauważenie błędów i nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa niekiedy jest trudnym zadaniem. Wymaga ono bowiem krytycznego podejścia do firmy. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją efektywność korzysta z usług specjalistów takich jak firma Nova Praxis. Ich sposób działania opiera się na trzech krokach zapewniających pozytywne rezultaty. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie audytu funkcjonowania firmy, który dostarcza informacji o krytycznych elementach w zarządzaniu nią, wąskich gardłach i niskiej lub niedostatecznej efektywności działania spowodowanej realizacją czynności w sposób ręczny lub wymagający zbyt dużej liczby wyjątków . Kolejny etap to zaproponowanie rozwiązań, które pozwolą wyeliminować problemy i zwiększyć efektywność w organizacji. Mogą nimi być:

  • digitalizacja procesów,
  • wartościowanie stanowisk pracy,
  • optymalizacja procesów biznesowych,
  • wprowadzenie systemu zarządzania informacjami,
  • wdrożenie automatyzacji procesów poprzez silniki RPA.

Ostatnim krokiem jest natomiast wprowadzenie rozwiązań w życie poprzez stopniowe zmiany w przedsiębiorstwie z uwzględnieniem oporów przed zmianą wśród pracowników i innych interesariuszy, jakie mogą one napotkać nie tylko wewnątrz organizacji. Za każdym razem skuteczne poprawienie efektywności w firmie wymaga więc czasu, zaangażowania oraz sporych nakładów pracy.

Polecamy:
Prowadzisz firmę? Sprawdź, co musisz wiedzieć o e-TOLL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com