Jak się ubezpieczyć, jadąc do pracy za granicę? Oto kilka wskazówek!

Wyjazd do pracy za granicę sam w sobie stanowi spore wyzwanie logistyczne. W natłoku ważnych spraw nie można jednak zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki niemu poradzisz sobie w każdej sytuacji, a konieczność skorzystania z zagranicznej służby zdrowia czy odzyskanie pieniędzy za zagubiony sprzęt nie będą stanowić problemu. Oto kilka prostych wskazówek, dotyczących wyboru ubezpieczenia.

Po pierwsze: nie rezygnuj z ubezpieczenia!

Część osób wyjeżdżających za granicę ma wątpliwości co do tego, czy zakup ubezpieczenia naprawdę jest konieczny. Tymczasem, chociaż w wielu krajach europejskich można korzystać z karty EKUZ, to właśnie polisa turystyczna zapewnia komfort i pewność, że w razie nieprzewidzianych problemów nie będziesz narażony na wysokie koszty.

Trzeba pamiętać, że wyjazd do pracy wymaga zwykle wykupienia specjalnego rozszerzenia standardowej polisy turystycznej. Większość ubezpieczeń nie obejmuje bowiem zakresem sytuacji, które mają miejsce podczas wykonywania pracy. Wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem, więc umieszcza się je w tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Ważne jest, że wolontariat czy praca na czarno też będą przez ubezpieczyciela potraktowane jako „normalna” praca. Nie staraj się więc zaoszczędzić na składce, zatajając informację o tym, że jedziesz do pracy — taka polisa będzie bezużyteczna.

Ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się zarówno przy dłuższych wyjazdach (np. praca sezonowa), jak i przy krótkich zagranicznych delegacjach (więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-wyjazdu-sluzbowego-czy-warto/).

Po drugie: dopasuj ubezpieczenie kosztów leczenia do potrzeb

Karta EKUZ pozwala na korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej w publicznych ośrodkach zdrowia. Co więcej, korzystasz z niej na zasadach obowiązujących w danym państwie, które mogą różnić się od tych znanych Ci z Polski. Dlatego właśnie tak przydatne okazuje się ubezpieczenie kosztów leczenia.

Im szerszy zakres polisy, tym większe możliwości (jednocześnie wraz z nimi rośnie też oczywiście wysokość składki). Na pewno warto wykupić ubezpieczenie obejmujące transport medyczny, hospitalizację oraz ratownictwo — te usługi potrafią generować za granicą naprawdę olbrzymie koszty.

Wysokość sumy gwarantowanej powinna być uzależniona od kraju, do jakiego się udajesz. Na terenie Unii Europejskiej wystarczy ok. 20-30 000 euro, jednak poza nią kwota powinna wzrosnąć do 60 000 euro. W krajach z wyjątkowo drogą opieką lekarską warto wykupić polisę z nielimitowaną sumą gwarantowaną.

Weź też pod uwagę rodzaj wykonywanej przez siebie pracy — ryzykowna praca fizyczna wymagać może większego zakresu i wyższej sumy gwarantowanej ubezpieczenia.

Po trzecie: inne rodzaje ubezpieczeń

Chociaż ubezpieczenie kosztów leczenia jest zdecydowanie na pierwszym miejscu, nie zapominaj o innych polisach, które również okażą się przydatne podczas pracy poza krajem. Jeżeli wyruszasz w podróż ze swoim profesjonalnym sprzętem, warto zdecydować się na ubezpieczenie bagażu bądź samego sprzętu. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji spowodowania szkody osoby trzeciej — ubezpieczyciel zapłaci za Ciebie odszkodowanie. Z kolei ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pomoże odzyskać równowagę finansową, jeśli np. z powodu wypadku utracisz zdolność do wykonywania pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com