Jak rozwinąć sprzedaż w sklepie – CRM i morze możliwości

Kilkadziesiąt lat temu, zanim jeszcze powstał internet, sprzedaż opierała się na bezpośrednim kontakcie klienta ze sprzedawcą. Już wtedy, zanim powstały komputery, ludzie myśleli o tym, jak zautomatyzować sprzedaż i ograniczyć czynnik ludzki. Dziś mamy systemy CRM, które służą do automatyzacji marketingu i zarządzania klientami. Jak wykorzystać te systemy, aby zwiększyć sprzedaż?

Człowiek kontra CRM – co lepsze?

Zacznijmy od tego, że system CRM niekoniecznie musi służyć do tego, aby pozbawić pracy sprzedawcę, ale żeby ta praca stała się bardziej skuteczna i jeszcze bardziej owocna. Systemy jak edrone CRM służą to automatyzacji procesu sprzedaży.

Jak już wspominaliśmy, jeszcze do niedawna sprzedaż opierała się na budowaniu relacji klienta ze sprzedawcą. Dziś sprzedaż polega na budowaniu relacji klienta z marką, a działań odgrywa się automatycznie. Człowiek – sprzedawca gra tutaj mniejszą rolę. Aby odnieść sukces w handlu, trzeba sprawić, aby klient dokonywał cyklicznych zakupów. To cel, do którego dąży każdy sklep. Jak przekonać do tego klienta? Nie ma chyba lepszego sposobu niż wykorzystanie systemu CRM, który sprawi, że zakupy będą szybsze, mniej skomplikowane i tańsze.

Czym jest system CRM i czy na pewno może się przydać?

CRM to skrót od angielskiego Customer Relationship Managment. W wielkim skrócie, jest to program do zarządzania relacjami z klientem. Robi to, co dawniej robili sprzedawcy, jednak nie wymaga dodatkowej zapłaty, nie buntuje się, nie śpi, nie choruje, nie bierze urlopów i nie żąda podwyżki.

Poznaj funkcje Hubspot CRM i dowiedź się jak usprawnić działanie Twojego działu sprzedażyProgramy takie jak edrone mają wiele zalet. To nie tylko narzędzie, ale także strategia biznesowa, która pozwoli Twojej firmie zautomatyzować marketing i zwiększyć sprzedaż. Aby jeszcze lepiej zobaczyć, w czym taki system może nam pomóc, trzeba przyjrzeć się mu z bliska. CRM jest pewnego rodzaju bazą danych, która gromadzi dane naszych klientów, a następnie może je wykorzystać w celu ulepszenia działania naszej firmy. System zapisuje dane klientów, wszystkie zlecenia lub transakcje, spotkania itp. Następnie analizuje szanse na sprzedaż i dostosowuje odpowiednio ofertę, którą następnie automatycznie wysyła. Oczywiście to tylko przykład działania. Takie systemy mogą się od siebie diametralnie różnić. Wszystko zależy bowiem od potrzeb i charakteru danej firmy oraz branży.

CRM i jego możliwości

Wiemy już, czym jest CRM i do czego służy. Głównym zadaniem systemu będzie wsparcie procesów sprzedaży.  Innymi słowy, sprzedawca (lub właściciel firmy czy sklepu) będzie miał kontrolę nad wszystkimi działaniami. Do każdej transakcji może być dopisana odpowiednia osoba, która jest za nią odpowiedzialna. Można również dołączyć niezbędne pliki, w tym fakturę, oraz zaplanować cały proces i działania. Największą zaletą takich systemów jest więc większa kontrola nad działaniami firmy i pracownikami. A mając kontrolę nad działaniami firmy, można skuteczniej ograniczyć koszty funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, lub zwiększyć budżet w działach, które najbardziej potrzebują wsparcia.

CRM to nie tylko baza danych, to też baza cennych informacji! Dzięki temu, ze system gromadzi dane o klientach, łatwo może określić kim są. A znając grupę docelową, łatwiej można stworzyć skuteczną ofertę, która trafi do większego grona odbiorców. Tutaj widzimy kolejną zaletę systemów CRM – zwiększenie sprzedaży przez spersonalizowanie oferty.

Można się teraz zastanawiać, czy to czynności, do których potrzeba odpowiedniego systemu? Czy jest to coś, z czym nie poradziłby sobie człowiek? To prawda, człowiek też może wykonywać te czynności, ale system CRM jest po to, aby zautomatyzować działanie firmy. Wszystko dzieje się tutaj szybko, sprawnie i bez pomyłek, które często popełniają zwykli ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com