Rynek Polski w porównaniu do Europy i reszty świata prezentuje się dość interesująco. Polska jako kraj średnio zamożny nigdy nie przodowała w rankingach posiadania czy użytku telefonów komórkowych. Wpływ na to ma wiele czynników, głównie kwestie kulturowe i majątkowe. Z reguły im dalej na wschód tym z mniejszą ilością smartfonów będzie się miało do czynienia.
Nie zmienia to jednak faktu, że od wielu lat rynek ten stabilnie rośnie, a Polacy niemal dorównują już pod tym względem swoim sąsiadom z zachodniej Europy. Dużą różnicą pozostaje nadal zakres cenowy nabywanego sprzętu. W Polsce największą popularnością cieszą się telefony z niskiej i średniej półki, te, które nie są szczególnie kosztowne.
Najpopularniejsze modele oraz systemy operacyjne.
Dziewięć na dziesięć smartfonów w Polsce obsługuje Android, drugie miejsce zajmuje iOS. Dysproporcja ta wydaje się dosyć duża, lecz aby ją zrozumieć trzeba zastanowić się nad jej przyczyną. System operacyjny iOS jest niemal ekskluzywny dla produktów firmy Apple, znanej z drastycznie zawyżonych cen i niekompatybilności z innymi sprzętami. Android natomiast dominuje na telefonach każdej innej marki, w tym najpopularniejszych w Polsce Samsungach, które stanowią około trzydziestu procent komórek sprzedanych w 2017r. Ilościowo drugie miejsce zajmuje Huawei, oferując dobrej jakości telefony w przystępnej cenie.
Dlaczego rynek smartfonów wzrasta?
Szacuje się, że sprzedaż smartfonów wzrosła o około dziesięć procent, co stanowi wyjątkowo dobry wynik dla wszystkich firm je produkujących. Zjawisko to ma miejsce głównie dzięki ofertom sieci komórkowych, ściągających nowych klientów za pomocą atrakcyjnych pakietów. Prawdopodobnie każdy spotkał się z „telefonem za złotówkę”, czyli relatywnie nowym trendem, który umożliwia natychmiastowe nabycie smartfonów, normalnie kosztujących nawet kilkaset złotych. W gruncie rzeczy resztę ceny spłaca się poprzez abonament, jednak nie o to chodzi. Jest to kwestia psychologiczna, ludzie decydują się na kupno poprzez impuls, kiedy wreszcie mają wymarzony sprzęt w zasięgu. Wysokie koszta w połączeniu z niepozornym wyglądem komórki często zniechęcały do nabycia jej.
Kolejną kwestią jest rosnąca popularność rozmaitych portali społecznościowych. Dziś praktycznie każdy korzysta z Facebooka, YouTube czy Twittera, a smartfony umożliwiają nieprzerwany dostęp do internetu. Bycie w ciągłym kontakcie z całym światem i możliwość natychmiastowego dzielenia się zdjęciami, wpisami czy filmikami jest bardzo ceniona. W ostatnich latach wspomniane portale dosyć intensywnie wprowadzały mobilne wersje swoich stron, dostosowując je do użytku poprzez ekran dotykowy. Mowa tu o większych ikonach, specjalnym układzie okienek, autokorekcie i całej rzeszy rozmaitych udogodnień. Urządzenia te są dość delikatne, lecz można je łatwo osłonić przy pomocy etui nabytego w sklepie homescreen.pl. Telefon nie służy już tylko do dzwonienia, ale spełnia rolę niemal każdego urządzenia od zegarka, poprzez kalkulator aż po radio czy aparat. Nic dziwnego zatem, że wydaje się on Polakom tak niezbędny.
– Najczęstsze błędy w pielęgnacji iPhone’a – jak ich uniknąć?