Brak odzieży ochronnej, w przypadku zawodów związanych z pracą w szkodliwych warunkach, jest absolutną dyskwalifikacją prowadzenia firmy. Osoba zarządzająca kadrą robotniczą ma obowiązek nieodpłatnego dostarczenia ubrań ochronnych dla każdego z osobna. Złamanie tego punktu wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Kwestia zakupu odzieży pracowniczej zwykle przysparza sporo problemów początkującym księgowym, dlatego wychodzimy im naprzeciw, udzielając wskazówek, w jaki sposób rozliczać ten wydatek.
Czy można odliczyć podatek VAT od zakupu odzieży ochronnej?
Odpowiadając dwoma słowami: jak najbardziej. Stawka podatkowa jest stała, dlatego wystarczy wykazać, że zamówiona odzież zostanie wykorzystywana tylko i wyłącznie w celach zawodowych, jedynie w miejscu pracy. W związku z tym należy dokładnie sprawdzić przeznaczenie poszczególnych modeli ubrań, zestawiając je z interesującym nas stanowiskiem zawodowym, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktować się z kimś, kto posiada dokładną wiedzę z zakresu przepisów BHP. Trzeba pamiętać, że odzież robocza służy spełnieniu wymagań sanitarnych, technologicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapobiega poważnemu zabrudzeniu lub zniszczeniu odzieży własnej pracownika.
W ten sam sposób możemy rozliczać zakupione środki ochrony indywidualnej oraz artykuły chemiczne, pozwalające na utrzymanie czystości w miejscu pracy.
Czy pracodawca może pobierać opłaty od swych podwładnych za użytkowanie odzieży?
Tego typu sytuacje stanowią poważne naruszenie obowiązków pracodawcy. Niejednokrotnie było głośno o przypadkach, w których przełożeni, w tajemniczy sposób wyliczali miesięczny koszt z tytułu „pożyczania” odzieży pracownikom, a równowartość tej kwoty potrącali z wynagrodzenia. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi naszych praw, dlatego możemy zgłaszać nieuczciwych szefów do Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola szybko zweryfikuje te bezprawne praktyki.
Co prawda odzież robocza jest wyłączną własnością przełożonego, jeśli została zakupiona na dane jego firmy, natomiast w chwili zatrudnienia pracownika musi być mu ona przekazana nieodpłatnie na cały okres trwania umowy lub do momentu dobrowolnej rezygnacji.
W jaki sposób uwzględnić niewykorzystany czas korzystania z ubrań roboczych?
Każda odzież robocza posiada tzw. okres używalności, czyli czas, w którym jest wykorzystywana przez danego pracownika (zwykle od 6 miesięcy do 2 lat). Jeżeli wcześniej dojdzie do rozwiązania umowy z tą osobą, przełożony nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy za pozostały okres. Dotyczy to również wszystkich opłaconych badań i szkoleń.
Jedynym przypadkiem, w którym pracodawca może dopominać się o uregulowanie opłat od byłego podwładnego, jest niezwrócenie odzieży ochronnej lub oddanie jej w stanie uniemożliwiającym dalsze wykorzystywanie. Odpowiednio zostanie to odebrane za przywłaszczenie oraz zniszczenie cudzego mienia.
Może zainteresuje Cię również odzież ochronna dla Twojej firmy?