Jak robić biznes w polskich realiach?

Przedsiębiorczość pod lupą

Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na to, by poradzić sobie w roli młodego przedsiębiorcy i skutecznie ominąć uciążliwą biurokrację i inne przeszkody natury prawnej, które codziennie piętrzą się przed nowicjuszami aspirującymi do miana biznesmenów? Od czego zacząć swoją karierę? Czy to się w ogóle opłaca? Sprawdźmy.

Biznesmen – zestaw niezbędnych cech

Dla większości z nas zawód biznesmena to łatwy dostęp do ogromnych pieniędzy, drogie ubrania szyte na wymiar, niekończące się wyjazdy i spotkania, biznesowe lunche i ekscytujące rozmowy o atrakcyjnych inwestycjach. Ten lukrowany obrazek to jednak łatwy do zdekonstruowania stereotyp – zawód biznesmena nie jest łatwy i tylko osoba obdarzona odpowiednimi predyspozycjami ma szansę osiągnąć w nim sukces. Do tego trzeba pamiętać, że na satysfakcjonujące efekty i duże zyski przyjdzie nam poczekać. Żeby uniknąć rozczarowań, dobrze jest obiektywnie przyjrzeć się codzienności polskiego biznesmena i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Choć jest to zawód ciekawy, z pewnością obfituje w wiele nagłych, często stresujących sytuacji – dlatego osoby, które decydują się na jego wykonywanie, powinny charakteryzować się przede wszystkim wewnętrzną odpornością na stres i umieć podejmować ryzyko.

Biurokracja – zmora przedsiębiorców

W Polsce funkcjonuje skomplikowany system prawny, a sam monitor ustaw składa się z ponad 20 stron. Jeśli przeoczy się jakąkolwiek zmianę w prawie, ryzykuje się własnym majątkiem. Do tego urzędnicy skarbowi sami często podejmują błędne decyzje, a poszczególne komórki administracyjne sprzecznie interpretują ustawy. Dlatego rozpoczynając karierę przedsiębiorcy w naszym kraju, trzeba być przygotowanym na możliwość porażki i umieć wyciągnąć z niej wnioski. To nawet ważniejsze niż ukończenie studiów z zakresu zarządzania czy marketingu.

Jakie studia warto kończyć?

W tym wypadku nie ma reguły: ukończenie uczelni ekonomicznej wydatnie zwiększa nasze szanse na to, żeby zostać biznesmenem lub menedżerem (szczególnie jeśli działa się w tzw.”trudnych” branżach, które zajmują się kilkoma sektorami rynku), ale nie jest to czynnik determinujący.

Jeśli jednak biznesem chce zajmować się ktoś po studiach humanistycznych, powinien bezwzględnie doszkolić się w temacie rachunkowości i księgowania, nauczyć się czytać bilanse i wyciągać z nich wnioski dotyczące kondycji finansowej firmy, a także umieć prognozować skutki raz obranego kierunku w interesach.Wydaje się, że szkoły biznesowe potrafią najlepiej przygotować studentów do trudów i sukcesów życia przedsiębiorcy, opracowując programy edukacyjne oparte na łączeniu teorii z praktycznym zastosowaniem. Wyższe Szkoły Bankowe nie od dziś cieszą się wysokim zaufaniem studentów i pracodawców, codziennie udowadniając, że potrafią przekuwać wiedzę w umiejętności, które z kolei stają się przepustką do wykonywania satysfakcjonującego zawodu. Uczelnie te wyróżnia biznesowy profil dostępnych kierunków studiów, które są dodatkowo dostosowane do potrzeb rynku pracy.

Praktyczny wymiar studiów (wśród wykładowców są czynni zawodowo eksperci z danego obszaru wiedzy) pozwala rozwinąć swoje kompetencje zawodowe w oparciu o wymogi ekonomii, a wprowadzenie do programu
zajęć kształtujących planowanie kariery zawodowej, komunikacji interpersonalnej i koordynacji projektów, świetnie przygotowuje do prowadzenia własnej firmy i daje przedsmak zawodowej aktywności jeszcze w trakcie studiów.

One Comment on “Jak robić biznes w polskich realiach?”

  1. Ostatnio polskie realia dają dużo więcej możliwości niż jeszcze 10 lat temu. Wiele osób ma potencjał do rozwoju i nie boją się rozwijać swoich planów biznesowych – to cieszy. Przeglądam właśnie ciekawy portal turystyczny i natknąłem się na nietypową możliwość taniego przenocowania w różnych miejscach świata wykorzystując swój kod zniżkowy Airbnb. Tego typu portale to własnie przykład innowacyjności. Całkowicie popieram takie działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com