Każdy, nawet najlepszy i najbardziej doświadczony kierowca, może stać się uczestnikiem, a nawet sprawcą kolizji. Nieprzyjemne warunki na drodze, niedoświadczeni współuczestnicy ruchu czy nieoczekiwane problemy techniczne – wszystko to sprawia, że zagrożenie wypadkiem wzrasta. Jakie dokumenty kierowca zawsze powinien mieć przy sobie, by szybko dopełnić formalności po wystąpieniu szkody lub wypadku?
Dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC
W trasie zawsze warto mieć przy sobie dokument potwierdzający wykupienie obowiązkowego dla każdego kierowcy ubezpieczenia OC. Co prawda fakt posiadania ubezpieczenia OC można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpisując w wyszukiwarkę numer rejestracyjny, jednak na wszelki wypadek lepiej mieć ze sobą wspomniany dokument w wersji wydrukowanej. Na trasie może wystąpić problem z połączeniem internetowym lub dostępem do telefonu czy tabletu. Co więcej – w bazie danych UFG mogą wystąpić chwilowe braki. Informacje na temat ubezpieczeń są tu aktualizowane co dwa tygodnie, co oznacza, że świeżo upieczony posiadacz auta może jeszcze tam nie figurować. Wożenie ze sobą dokumentu potwierdzającego zakup ubezpieczenia OC ma również tę zaletę, że zawsze, gdy policja zechce skontrolować kierowcę, również wtedy, gdy spowoduje szkodę, będzie on mógł od razu okazać dokument, co znacznie przyśpieszy proces.
Druki zgłoszenia wypadku lub szkody
Zgodnie z treścią ustawy, dokumentem wystarczającym do przyjęcia przez ubezpieczyciela odpowiedzialności może być ręcznie spisane oświadczenie sprawcy. Najlepiej jednak oświadczenie wypełnić na druku, który ubezpieczyciel wręcza kierowcy podczas podpisywania umowy. Dlaczego? Kluczową kwestią jest tu oszczędność czasu – jeśli na oświadczeniu znajdą się wszystkie informacje niezbędne w procesie likwidacji, poszkodowany będzie znacznie krócej czekał na wypłatę środków z ubezpieczenia. Gotowy druk jest również wygodny dla sprawcy – co prawda wypełnienie formularza zajmie więcej czasu niż spisanie oświadczenia na kartce, jednak, o ile zostanie on wypełniony rzetelnie, można liczyć na to, że ubezpieczyciel nie będzie prosił o dodatkowe wyjaśnienia.
Numery telefonów do ubezpieczyciela
Bardzo ważne jest również, by w chwili kolizji mieć przy sobie numery telefonów do ubezpieczyciela, a przynajmniej na jego infolinię. Przydatny może również okazać się numer agenta, który sprzedał polisę. Dotyczy to każdego ubezpieczenia – AC, OC, NNW czy Assistance. Im szybciej zgłoszona zostanie szkoda, tym lepiej. W przypadku telefonicznego zgłoszenia szkody czas przysługujący ubezpieczycielowi na likwidację zaczyna biec zaraz po zakończeniu rozmowy, natomiast gdy zgłaszamy ją mailem lub listownie – dopiero od momentu zarejestrowania korespondencji przez pracownika ubezpieczyciela. Kontaktując się z ubezpieczycielem kierowca otrzyma również odpowiedź na wszelkie nurtujące go pytania i pozbędzie się wątpliwości. Do czego przyda się numer do agenta? Zdarza się, że wszyscy pracownicy infolinii są zajęci, co może być kłopotliwe, gdy np. kierowca musi zgłosić zapotrzebowanie na assistance. Wykonanie telefonu do agenta znacznie przyspieszy cały proces.