Jak przyciągnąć gości do restauracji? Przekonaj się, że dobre menu to nie wszystko

W ostatnich latach biznes gastronomiczny rozwinął się bardzo dynamicznie. Coraz częściej spędzamy czas w restauracjach, zwracamy uwagę na jakość zamawianych dań i poziom obsługi oraz przywiązujemy duże znaczenie do wysokiej kultury jedzenia. Atrakcyjne menu składające się z pysznych potraw przygotowywanych ze świeżych produktów jest zdecydowanie najważniejsze, jednak na sukces restauracji wpływa również wiele innych czynników. Dowiedz się, jak zachęcić gości do odwiedzenia Twojego lokalu!

Przytulny wystrój

Sposób urządzenia powinien zależeć od rodzaju serwowanych dań oraz grupy docelowej klientów. Ich największą część stanowią rodziny z dziećmi i pary. Warto więc zadbać o stosowny dobór kolorów ścian, które śmiało mogą ze sobą kontrastować, właściwe rozstawienie stołów oraz rozłożenie źródeł oświetlenia w taki sposób, aby żadne miejsce restauracji nie było pominięte. Klienci zwracają często uwagę na detale, dlatego na stołach zawsze powinny znajdować się eleganckie obrusy i świeże kwiaty. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie mocnego elementu dekoracyjnego, który będzie cieszył wzrok wszystkich gości. Może być to np. elegancka rzeźba, podświetlone akwarium z wieloma kolorowymi rybkami i bogactwem roślinności lub np. podświetlone logo Twojej restauracji (przykładowe aranżacje możesz zobaczyć np. tutaj http://dreampromotion.pl/). O poziomie wystroju decyduje również czystość lokalu, w dzisiejszych czasach absolutny standard. Dotyczy to nie tylko głównej sali, ale również kuchni i toalet. Całość idealnie dopełni odpowiednio dobrana muzyka grająca w tle.

Obecność w Internecie

Obrusy jednorazowePosiadanie własnej, nowocześnie zaprojektowanej strony stanowi obecnie niezbędne minimum. Jej idealnym dopełnieniem jest fanpage umożliwiający interakcję z dotychczasowymi i przyszłymi gośćmi. Zamieszczać można tam różnorodne treści – od informacji na temat promocji czy nowościach w menu, przez chętnie lajkowane i komentowane zdjęcia produktów aż do konkursów angażujących internautów do aktywności, które mogą być nagradzane w postaci np. darmowej potrawy przygotowanej na życzenie zwycięzcy. Ponadto warto zwrócić uwagę na portale zbierające opinie, które coraz częściej stanowią dla użytkowników sieci podstawowe źródło wyboru miejsca do zjedzenia obiadu czy kolacji. Byli klienci wystawiają tam swoje oceny, jednocześnie punktując dobre i złe strony restauracji. Jest to bardzo cenna wskazówka dla ich właścicieli i managerów do tego, aby coś poprawić lub położyć jeszcze większy nacisk na często wskazywane zalety.

Organizacja promocji

Oferty rabatowe są największym wabikiem przyciągającym gości. Dla nich jest to możliwość skosztowania dobrych potraw w niższej cenie, natomiast restauracja czerpie z tego profity w postaci polepszenia wizerunku, zwiększenia obrotów i możliwości dotarcia do nowych klientów. Znakomicie sprawdzają się kilkudniowe obniżki wybranych potraw na poziomie 15-25 %, happy hours, czyli możliwość tańszego zamówienia dań w wybranych godzinach, zwłaszcza w porach mniejszego ruchu, a także zniżki dla stałych gości, np. w postaci programu lojalnościowgo lub otrzymywania specjalnej karty do zbierania naklejek czy pieczątek lokalu, aby po zgromadzeniu ich odpowiedniej ilości można byłoby otrzymać darmowy posiłek lub napój. Umożliwi to zbudowanie stałej bazy klientów. Trafionym pomysłem jest również angażowanie się w akcje specjalne, jak np. „Weekend za pół ceny”, w którym bierze udział coraz więcej polskich miejscowości.

2 Comments on “Jak przyciągnąć gości do restauracji? Przekonaj się, że dobre menu to nie wszystko”

  1. Wydaje mi się, że jednak odpowiednie menu to podstawa, bo to naprawdę tym najbardziej przyciągamy klientów. Wiem z własnego doświadczenia, że stworzenie dobrego menu to podstawa. Trzeba tak dobrać potrawy żeby każdy z alergią pokarmową czy nie miał dostateczny wybór. W necie jest na szczęście wiele poradników jak stworzyć potrawy bezglutenowe, dla osób uczulonych na mleko czy jaja. Nawet najlepsze promocję czy wystrój gdy oferowane przez nas menu będzie kiepskie może nie pomóc. Bardzo wielu początkujących restauratorów ma problem z zainwestowanie w naprawdę dobrego kucharza. Akurat ta inwestycja może przynieść nam największe zyski.

  2. Pamiętam jak pracowałam kiedyś w dużej restauracji, gdzie właściciel nie dbał za bardzo o gości, bo oni i tak przychodzili coś zjeść (głównie oferta lunchowa i turyści). Po każdej zmianie kazał nam tylko przetrzeć blaty, a podłogi nawet nie ruszać, bo w sumie można umyć raz na kilka dni. Teraz kiedy prowadzę własną restaurację, nie wiem jak mogliśmy wtedy żyć bez produktów ProFormula. One ułatwiają nam każdy dzień pracy, a sprzątanie wieczorem zajmuje max 30min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com