Jak przenieść swój biznes do Internetu?

W dobie postępującej cyfryzacji społeczeństwa i zmieniających się trendów konsumpcji coraz więcej przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać nad możliwością przeniesienia swojej działalności do Internetu.

Potencjalnych korzyści takiej decyzji jest mnóstwo: dywersyfikacja ryzyka, obniżenie kosztów stałych, możliwość dotarcia do szerszej grupy klientów, wykorzystanie atrakcyjnych narzędzi promocji, czy chociażby usprawnienie działalności firmy.

A zatem, jak przenieść swój biznes do Internetu?

Czy każdy biznes można przenieść do sieci?

Sklep internetowy to ja rozumiem. Ale ja mam restaurację! Jak mam obsługiwać klientów przez internet?!

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tylko niektóre rodzaje firm spełniają warunki, aby móc z sukcesem prowadzić działalność online, jednak przy odrobinie wyobraźni i odpowiedniemu podejściu okazuje się, że można do sieci przenieść praktycznie każdy biznes. To, co obecnie jest jeszcze kwestią wyboru, za kilka lat może okazać się koniecznością. Dlatego już teraz warto pomyśleć o tym, co zrobić, aby nasz biznes zaistniał w Internecie i jak się do tego zabrać.

Niezbędne narzędzia do pracy w sieci

Oczywiście, aby móc przenieść swoją firmę do Internetu i zapewnić jej tam sprawne funkcjonowanie, konieczne jest dysponowanie pewnymi podstawowymi narzędziami.

  1. Domena i hosting – aby rozpocząć działalność online, należy wykupić domenę oraz wybrać usługę hostingu, czyli miejsca na całodobowo działającym serwerze.
  2. Strona internetowa – czyli witrynę naszego biznesu. Można ją zaprojektować samodzielnie.
  3. Obsługa prawna, księgowa i kurierska – nasza firma nie obejdzie się bez prawnika, ktoś musi rozliczać nasze wydatki i przychody, a jeśli nasza działalność związana jest ze sprzedażą, to musimy również wybrać odpowiedniego kuriera.
  4. Konto na platformach społecznościowych – prawidłowo wykorzystane, może być wspaniałym narzędziem marketingowym. Należy jednak odpowiednio dobrać platformę do rodzaju prowadzonej przez nas działalności i docelowej grupy klientów.
  5. System płatności online – prowadząc płatne usługi lub sprzedaż, musimy pomyśleć o tym, jakie formy płatności będziemy akceptować. Warto zapoznać się z rankingiem płatności porównującym związane z nimi koszty.
  6. Certyfikat bezpieczeństwa danych i transakcji – jego posiadanie jest konieczne, aby nasi klienci wiedzieli, że mogą nam bez ryzyka zapłacić i przekazać swoje dane osobiste.

Zobacz także -> Zdjęcia biznesowe

Praktyczne wskazówki dla twojego biznesu

Rozszerzenie lub przeniesienie swojej działalności do Internetu nie zawsze jest łatwe. Zdarza się, że brakuje nam pomysłu, jak wykorzystać wszystkie możliwości, które oferuje wirtualny rynek i jak odpowiedzieć na wirtualne potrzeby klientów. Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek, które – miejmy nadzieję – pobudzą twoją kreatywność.

Restauracje – czy jest coś, co restauracja może zaoferować w sieci? Oczywiście nie da się przez Internet serwować klientom obiadu czy kolacji, ale można nieco przekształcić swoją ofertę i np. oferować usługi dowozu jedzenia do domu lub zorganizować warsztaty kulinarne lub płatny kurs gotowania.

Salony kosmetyczne lub fryzjerskie – to kolejna branża, dla której przejście do Internetu może nie wydawać się oczywiste. Wprawdzie nikt nam nie pomaluje paznokci ani nie obetnie włosów online, ale salony świadczące tego rodzaju usługi mogą w Internecie znaleźć chętnych na konsultacje z profesjonalnymi stylistami, kursy wizażu czy sprzedaż kosmetyków.

Szkoły i instytuty – mogą bez problemu zaistnieć w Internecie, wykorzystując takie narzędzia jak Google Meet, Zoom czy Skype, wprowadzając testy i egzaminy online, a także udostępniając wideokonferencje i poradniki. Oczywiście te same rozwiązania mogą być wykorzystane przez trenerów osobistych, nauczycieli tańca, gry na instrumentach i wielu innych specjalistów.

Wypożyczalnie samochodowe – również i ta branża może z powodzeniem działać w Internecie. Wystarczą dobrej jakości zdjęcia, odpowiedni program administracyjny oraz zainwestowanie w tzw. kluczykomaty, aby bezpośredni kontakt między kontrahentem a klientem nie był konieczny.

Wykorzystaj potencjał pozycjonowania

Pozycjonowanie to szereg czynności mających na celu zwiększenie widoczności danej strony internetowej w sieci. Powiedzmy, że chcemy znaleźć w naszej okolicy jakąś dobrą pizzerię. Korzystając z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy kilka słów kluczowych (np. pizzeria, Nowy Świat) i w jej oknie pojawia się lista wyników. Przeciętny użytkownik spojrzy zaledwie na kilka pierwszych pozycji na liście. Co więc należy zrobić, aby nasza firma znalazła się właśnie tam? Odpowiednio ją wypozycjonować.

Na początek należy wiedzieć, jak sprawdzić pozycję strony, pod którą prowadzimy działalność. Istnieje do tego celu wiele specjalnych narzędzi, zarówno płatnych, jak i darmowych. Dzięki nim dowiemy się, jak nasza strona radzi sobie w porównaniu z konkurencją.

Aby poprawić pozycjonowanie swojej firmy, należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiednich słów kluczowych. Pomoże w tym Planer Słów Kluczowych Google. Możemy również sprawdzić, jakich słów kluczowych używają inne firmy z takiej samej branży i uczyć się na ich doświadczeniu. Łatwym sposobem jest analiza kodu źródłowego wybranej strony.

Nie bój się zmian

Mamy nadzieję, że udało nam się ciebie przekonać, że przeniesienie firmy do Internetu wcale nie jest takie trudne. Aby iść z duchem czasu i dostosować się do nowych pokoleń konsumentów, dla których świat online jest naturalną rzeczywistością, warto o tym pomyśleć już dzisiaj. Zamiast bać się zmian, lepiej traktować je jako szansę na rozwój.

Polecamy:
Top 5 najlepszych naszym zdaniem karczm z okolic Krakowa
Pierwsza strona internetowa – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com