Jak przenieść biznes lokalny do online?

https://ec-at.com/,

Pandemia Covid-19 miała ogromny wpływ na całą gospodarkę w Polsce. Zamknięcie sklepów i restauracji zmusiło wielu sprzedawców do szukania innych dróg oferowania swoich produktów. Właśnie dlatego coraz więcej osób postanowiło przenieść biznes lokalny do online. Jak to jednak zrobić? O czym trzeba pamiętać? Jakie narzędzia będą to tego potrzebne? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Kto może przenieść biznes lokalny do online?

W czasie pandemii i zamrożenia gospodarki wiele firm prowadzących różne rodzaje działalności zaczęła szukać nowych rozwiązań. Internet, który jest podstawą międzynarodowego handlu, stał się w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Z jego rozwiązań zaczęły więc korzystać nie tylko duże międzynarodowe spółki, lecz również małe lokalne firmy.

Zaletą Internetu jest fakt, że niemal każdy biznes można przenieść do sieci, niezależnie od prowadzonej działalności. Coraz częściej można więc znaleźć nie tylko ofertę dużych znanych firm, lecz również małych biznesów lokalnych. To jednak nie wszystko, w Internecie coraz lepiej również funkcjonują nie tylko sklepy, lecz również, różnego typu usługi, restauracje, firmy szkoleniowe, a nawet lokalne sklepy oferujące świeże produkty spożywcze, oraz owoce i warzywa, czy też second-handy.

Niezależnie więc czy prowadzisz nieduży sklepik papierniczy, czy dziecięcy, masz swoją małą restaurację, czy też handlujesz świeżymi produktami, Internet będzie wspierał Twoje działania. Musisz jednak wiedzieć, jak się odpowiednio do tego przygotować i z jakich narzędzi skorzystać.

Jak przenieść swój sklep do sieci?

Każdy rodzaj biznesu potrzebuje nieco innych narzędzi, czy sposobów prezentacji, jednak każdy musisz posiadać odpowiednio do tego celu zaprojektowaną stronę Internetową. Możesz spróbować przygotować ją samodzielnie, korzystając z oferty gotowych szablonów lub wynająć profesjonalną firmę, która opracuje ją na indywidualne zamówienie, jednak takie rozwiązanie jest dość kosztowne.

Jeśli chcesz przenieść swój sklep do online, możesz również skorzystać z oferty specjalistycznych platform e-commerce, takich jak https://ec-at.com/, które umożliwią Ci poszerzenie oferowanego asortymentu o produkty z hurtowni dropshipping. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne. Otrzymujesz bowiem, szeroki wybór produktów, które możesz posiadać w swoim sklepie, jak i dopasowane do funkcji szablony stron internetowych, które wystarczy zindywidualizować.

Platformy umożliwiające prowadzenie sklepu dropshipping, oferują również wsparcie logistyczne w obsłudze zwrotów i reklamacji oraz rozliczeniach. Ta opcja to doskonałe rozwiązanie, dla tych, którzy dopiero próbują swych sił na szerokich falach biznesu internetowego.

O czym trzeba pamiętać, przenosząc swoją firmę do sieci?

Na początek musisz określić plan swoich działań. Odpowiedzieć sobie na pytania, jakie produkty czy usługi chcesz oferować, kto będzie ich odbiorcą, w jaki sposób chcesz się wyróżnić. To pomoże Ci opracować strategię działania, wybrać wygląd strony i język komunikacji z klientem.

Pamięta, że jeśli chcesz coś np. sprzedawać, ubrania, buty, czy sprzęt musisz mieć możliwość dokonania płatności na stronie. Co więcej, każdy sklep internetowy musi posiadać jasno opracowany Regulamin sklepu internetowego, zawierający między innymi takie informacje jak:

  1. Charakterystyka oferowanych produktów;
  2. Warunki świadczenia usług drogą elektroniczną;
  3. Ochrony danych osobowych;
  4. Zasady dokonywania zakupów i płatności;
  5. Informacje o terminie dostawy;
  6. Zasady zwrotów i reklamacji.

Niezależnie co posiadasz w swojej ofercie, musisz publikować na stronie odpowiednie materiały i teksty prezentujące ofertę oraz pozycjonujące. Na przykład doskonałym uzupełnieniem mogą być filmiki, promujące Twoje produkty, lub na przykład usługi szkoleniowe (zobacz również profesjonalna fotogfrafia produktowa).

Odpowiednie wypozycjonowanie strony internetowej Twojego biznesu to sukces w sprzedaży.

Promocja firmy w Internecie – co warto wiedzieć

Jeśli masz już swoją stronę z opracowaną ofertą dla klientów, wiesz do kogo, chcesz kierować swoje usługi, to pora na marketing. Dlaczego jest on tak istotny? Wyobraź sobie, że Internet jest jak ocean pełen ryb i różnych żyjących istot, co więcej jest tu również bardzo duża konkurencja. Dlatego by trafić do interesującej Cię grupy odbiorców, musisz przygotować właściwe dla nich treści, dzięki którym zwrócisz na siebie uwagę. Właśnie do tych celów służy optymalizacja strony internetowej, SEO oraz content marketing. Najważniejszym Twoim zadaniem będzie opracowanie odpowiednich tekstów na stronę Internetową, w których dokładnie umówisz oferowane usługi, czy produkty. Warto również poświęcić czas na prowadzenie ciekawego bloga, związanego z tematyką Twojej strony.

Kolejnym źródłem pozyskiwania klientów są media społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, Instagram, czy TikTok. Korzystając ze wpisów, zdjęć, memów i krótkich filmików, możesz trafić do szerokiego grona odbiorców.

Na koniec możesz skorzystać z płatnych reklam takich jak Google Adwords, czy Facebook Ads, które mają znacznie szerszy odbiór niż reklamy w czasopismach, czy radiu, a nawet telewizji, co więcej możesz wybrać, do kogo mają one trafić.

Choć prowadzenie biznesu lokalnego w Internecie może być początkowo trudne i czasochłonne, jednak daje szerokie możliwości rozwoju. Dlatego w obecnych czasach staje się to koniecznością.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com