Jak przebiega rekrutacja pracownika?

Rekrutacja pracownika to proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. To, jak szybko uda się znaleźć odpowiedniego kandydata, zależy nie tylko od umiejętności rekrutera, ale także od jakości ogłoszenia oraz miejsca jego publikacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie rekrutacji!

Na czym polega proces rekrutacji?

Rekrutację można podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną. W pierwszym przypadku nowy pracownik jest rekrutowany spośród obecnie zatrudnionych. Osoba wyłoniona w tym procesie nie zmienia pracy, a jedynie stanowisko, co najczęściej wiąże się z podniesieniem wynagrodzenia. Do rekrutacji nie są dopuszczane osoby z zewnątrz, więc ogłoszenia pojawiają się wyłącznie w środkach przekazu dostępnych dla dotychczasowych pracowników np. w newsletterze firmowym. W drugim przypadku poszukiwana jest osoba spoza firmy. W związku z tym, że w interesie pracodawcy jest, aby ogłoszenie dotarło do jak największej liczby osób zainteresowanych danym stanowiskiem, ogłoszenia zamieszczane są w różnych miejscach: na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych, w lokalnych serwisach informacyjnych, urzędach pracy oraz na profesjonalnych platformach rekrutacyjnych.

Najważniejsze etapy procesu rekrutacji

Stworzenie profilu kompetencyjnego pracownika

Wyobraź sobie pracownika modelowego. Określ jego wykształcenie, doświadczenie oraz kompetencje, jakie powinien posiadać (zarówno twarde, jak i miękkie). Dzięki tym informacjom masz większe szanse dotarcia do osób, które faktycznie będą w stanie wnieść pozytywną wartość do Twojej firmy i zostaną w niej na dłużej.

Napisanie ogłoszenia

W ogłoszeniu oprócz informacji o firmie oraz wymaganiach na dane stanowisko nie może zabraknąć wzmianki o wynagrodzeniu (tzw. widełkach płacowych), formie zatrudnienia i godzinach pracy. Warto wspomnieć o możliwościach rozwoju, benefitach i możliwości pracy zdalnej (jeśli forma pracy na to pozwala). Nie zapomnij zamieścić informacji o konieczności dołączenia do CV zgody na przetwarzanie danych osobowych!

Wybór miejsc publikacji

Własna strona internetowa? Media społecznościowe? Ogłoszenie w lokalnej gazecie? Platforma rekrutacyjna? Możliwości dotarcia do potencjalnych kandydatów na pracowników jest dużo, zwłaszcza w internecie. A jak pokazują badania, to właśnie tam najczęściej poszukują pracy osoby należące do pokolenia Y i Z, czyli urodzonych w latach 1980-2000 oraz po roku 2000. Sprawdź, z jakich mediów najchętniej korzystają osoby, które pasują do stworzonego przez Ciebie profilu modelowego. Dzięki temu zwiększysz szanse na dotarcie do kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Jeśli nie masz czasu samodzielnie przeprowadzać procesu rekrutacyjnego, skorzystaj z platform rekrutacyjnych, które w prosty i szybki sposób łączą kandydatów z pracodawcami i rekruterami.

Wstępna selekcja kandydatów

Posegreguj otrzymane CV, bazując na profilu pracownika modelowego. Zaproś na rozmowę w cztery oczy kilka lub kilkanaście osób (w zależności od liczby zgłoszeń). Gdy ktoś odmówi, skontaktuj się z następną osobą z listy.

Przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych

Proces rekrutacji przechodzi do sieci! Choć jeszcze niedawno większość rozmów kwalifikacyjnych odbywała się w biurze firmy, dziś standardem stają się video chaty, w których biorą udział kandydaci na pracowników i rekruterzy. Pamiętaj, że zarówno podczas rozmowy offline, jak i online, ogromne znaczenie ma nie tylko to, co mówisz, ale także to, jak mówisz (ton wypowiedzi oraz mowa ciała).

Wybór pracownika

Pierwsze dni w pracy upływają na szkoleniach, podczas których pracownicy szczegółowo zapoznają się ze swoimi obowiązkami i poznają kulturę organizacyjną firmy. Coraz większą popularnością, nie tylko w branży IT czy marketingu internetowego, cieszą się pakiety powitalne. Najczęściej znajdują się w nich gadżety z logo przedsiębiorstwa oraz kupony zniżkowe na produkty i usługi oferowane przez firmę lub współpracujących z nią partnerów. To miły gest, który docenia większość nowo zatrudnionych!

Jeżeli jesteś rekruterem, szukasz pracy lub pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com