Jak przebiega przesiewanie kruszyw?

Jak przebiega przesiewanie kruszyw?

Kruszywa budowlane są niezbędnymi materiałami w budownictwie. Są bardzo cenione, ponieważ ich właściwości pozwalają na używanie ich na różnych polach. Są składnikiem wszelkiego rodzaju zapraw murarskich, które służą do utwardzania powierzchni. W zależności od właściwości, jakimi charakteryzują się poszczególne materiały, będziemy ich używać do różnych prac.

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych?

Kruszywa budowlane mogą pochodzić z trzech źródeł. Pierwszym z nich jest naturalne podłoże, mamy więc tutaj na myśli surowce mineralne oraz kruszywa organiczne. Innym rodzajem są te przemysłowe, które są efektem wykorzystywania różnego rodzaju mieszanek. W większości przypadków pozyskuje się je dzięki zastosowaniu metod kopalnianych, czyli poprzez wykopywanie. Istnieje jeszcze jedna możliwość — recykling, która pozwala na otrzymanie kruszywa poprzez obróbkę innego materiału. Ten drugi sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, ponieważ pozwala zużyć stare materiały budowlane do nowych prac.

Kruszywa budowlane dzielą się na drobne, grube oraz te o ciągłym uziarnieniu. Pierwszy rodzaj to kruszywa bardzo drobne, do drugiego należą ziarenka o grubości większej niż 4 mm, natomiast te ostatnie to mieszanki. Do tego rodzaju materiałów należą wióry, trociny czy granulaty.

Czego używać do przesiewania kruszyw?

Przesiewanie kruszyw wykonuje się przy pomocy specjalnych maszyn, w których umieszcza się materiał. Dzięki ich zastosowaniu możemy z łatwością oddzielić od siebie poszczególne kruszywa, takie jak piasek czy żwir. Gdybyśmy robili to ręcznie, z pewnością zajęłoby nam to dużo czasu.

Urządzenia do przesiewania posiadają specjalistyczne sita, które pozwalają na precyzyjne oddzielanie od siebie poszczególnych materiałów. Są one odporne na uszkodzenia, dzięki czemu maszyna może działać z dość dużą szybkością. Przesiewacz jest niezbędną maszyną na budowie. Dzięki niemu przesiewanie kruszyw przebiega szybko i bez komplikacji, a budowa może wykorzystywać kruszywa do dalszych prac.

Z jakich etapów składa się przesiewanie kruszyw?

Podczas przesiewania pierwotnego usuwane są zanieczyszczenia, które pokrywają kruszywo. Warto sprawdzić wcześniej, czy w sicie nie znajdują się zbyt duże elementy, które podczas pierwszego etapu mogłyby uszkodzić urządzenie. W kolejnej fazie przesiewane są wszelkiego rodzaju odpady, czyli te części kruszywa, które nie nadają się do użycia. Tutaj sita mają różnej wielkości oczka, dzięki czemu możliwe jest przefiltrowanie materiału.

Końcowy etap sortowania to najbardziej szczegółowa część, na jakie składa się przesiewanie kruszyw. Produkt, który z niego powstaje, nadaje się do wykorzystania jako element prac budowlanych. Materiał jest oczyszczony, a dodatkowym atutem jest to, że można go podzielić na partie, z których każda będzie miała taką samą ilość ziaren.

Przesiewanie kruszyw – dlaczego się to robi?

Przesiewanie jest szczególnie ważnym procesem we wszystkich pracach budowlanych. Na terenie budowy potrzebny jest materiał, który będzie można wykorzystać przy zaprawach murarskich oraz do utwardzania różnego rodzaju powierzchni. Kruszywa idealnie się do tego nadają, jednak wymagają odpowiedniej obróbki. Muszą zostać oczyszczone i oddzielone od tych części, które nie nadają się do użycia.

Należy pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sit do konkretnego etapu procesu. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość uszkodzenia maszyny do przesiewania lub zatkania sita, co mogłoby skutkować awaria maszyny i przestojem prac. Wielkość oraz ilość oczek będzie decydowała również o dokładności całego procesu przesiewania kruszyw. Aby ziarna były odpowiednio oczyszczone, sito musi być idealnie do niego dobrane.

Sita wykorzystane w tego rodzaju maszynach powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią im długą żywotność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Cała konstrukcja powinna być również solidna i wytrzymała.

Polecamy:
Drukuj etykiety, naklejki adresowe, ceny – zadbaj o wizerunek swojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com