Jak pozyskać lojalnego klienta

Pozyskiwanie klientów, to nie lada wyzwanie dla każdego biznesmena. Rynek bardzo szybko się zmienia, a co za tym idzie – techniki sprzedażowe również. Internet daje już wiele możliwości, które ułatwiają zwiększenie bazy potencjalnych klientów.

Codziennie klienci zasypywani są ogromną ilością ofert z różnych firm i dlatego tak bardzo ważna jest znajomość najnowszych metod ich pozyskiwania.

Najważniejsze w tym wszystkim jest budowanie relacji z klientem, poznanie jego potrzeb, wywołanie zainteresowania, odpowiedź na jego problemy, a następnie przedstawienie swojej oferty. Jak można w takim razie zdobyć nowego klienta?

Grupa docelowa

Trzeba bardzo dobrze określić grupę docelową odbiorców i zastosować tzw. Most Sprzedażowy, czyli technikę, która podpowie, jakie pytania zadać klientowi, aby nie mógł i nie chciał odmówić współpracy.

Rozpoznawalna nazwa

Dobra nazwa, ciekawe logo i profesjonalny wizerunek firmy, to pierwszy krok do przykucia uwagi potencjalnego klienta.

Ciekawa strona internetowa

Należy pamiętać, że strona internetowa jest wizytówką firmy i klient musi czuć się na niej swobodnie. Dlatego też musi być ona czytelna i łatwa w odbiorze. Ważnym elementem jest również stworzenie podstrony dotyczącej sukcesów i najlepszych realizacji firmy.

Blog firmowy

Jakąkolwiek działalnością się zajmujesz, powinieneś prowadzić bloga firmowego. Jest to idealne miejsce do zdobycia zaufania i lojalności swoich klientów. Profesjonalne i eksperckie teksty szybko przyciągną uwagę i podkreślą twoją wiedzę.

Social Media

Social Media to idealne źródło zdobywania nowych klientów oraz utrzymania już istniejących. Można tutaj pokazać swoje drugie, bardziej prywatne, oblicze. Ludzie uwielbiają wiedzieć, z kim podejmują współpracę. Jeżeli twoje posty będą dla nich wartościowe, to udostępnią je dalej i taki łańcuszek pomoże Ci w pozyskaniu klienta.

Udzielaj się również w grupach tematycznych – lajkuj, komentuj – niech wiedzą, że jesteś.

Połączenie sił

Nawiązywanie współpracy z innymi partnerami zajmującymi się podobną tematyką otwiera przed twoją firmą nowe drzwi do zdobycia kolejnych klientów.

Networking

Spotkania networkingowe również są idealnym miejscem na nawiązanie nowych relacji. Łatwiej zdobyć zaufanie i zainteresowanie w świecie realnym niż w wirtualnym. Takie znajomości prędzej, czy później na pewno przyniosą korzyści.

Konferencje

Udzielanie się na konferencjach daje możliwość przekazania wiedzy podczas prelekcji oraz wzięcia udziału w interesujących tematycznych rozmowach.

E-maile

Istotną sprawą jest poświęcenie czasu na stworzenie spersonalizowanych e-maili. Mają one przekonać odbiorcę, że twoje wiadomości są skierowane właśnie do niego. Pamiętaj również o umieszczeniu stopki z danymi kontaktowymi oraz z logo firmy.

Newsletter

Jeżeli posiadasz już bazę mailingową, to warto zadbać o systematyczne wysyłanie Newslettera. Jest jednak jeden warunek – powinny być w nim zawarte praktyczne wskazówki dla potencjalnego klienta, odpowiadające na jego potrzeby.

Content marketing

Ta forma jest tzw. lejkiem sprzedażowym. Co to oznacza? Mianowicie to, że klient najpierw znajduje naszą ciekawą treść, poprzez którą dowiaduje się o istnieniu firmy, a następnie nabiera zaufania oraz sympatii i to właśnie dzięki temu, i właśnie wtedy pojawia się szansa na sprzedaż.

Wideo

Jest to inna, bardzo znana, forma content marketingu. Dzięki filmikom można dotrzeć do większej liczby odbiorców i swoim wizerunkiem zdobyć większą wiarygodność.

Podcast

Jest to coraz bardziej znany rodzaj content marketingu, który nie angażuje za bardzo odbiorców, ponieważ podcastów można słuchać wszędzie.

Marketing szeptany

Internet daje wiele cudownych możliwości rozsyłania informacji i toczenia różnego rodzaju dyskusji Dlatego też trzeba dać klientom powód do rozmów. Trzeba wywołać pozytywną dyskusję, szum wśród klientów na temat oferowanych przez twoją firmę produktów czy usług. Idealnie nadadzą się do tego fora internetowe, blogi, social media oraz e-maile.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com