Właścicielowi każdej strony internetowej, w szczególności takiej, która ma za zadanie pozyskać klienta, przyjdzie zastanowić się nad tym, w jaki sposób ściągać na nią ruch. Jedną z najbardziej popularnych metod jest pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce i nie dzieje się tak bez przyczyny.
Wysoka pozycja strony na frazy związane z działalnością, pozwala pozyskać użytkowników, którzy w danym momencie zainteresowani są zakupem konkretnego produktu lub usługi. Nic więc dziwnego, że konkurencja w wynikach wyszukiwania jest najczęściej dość duża, dlatego warto poczynić działania, które poprawią ocenę strony w oczach algorytmu Google i zwiększą szansę na osiągnięcie topowych pozycji.
Optymalizacja SEO
Podstawowym elementem pozycjonowania, który roboty wyszukiwarki biorą pod uwagę przy określaniu pozycji strony jest jakość, którą ona prezentuje. Mieści się w niej aspekt techniczny, czyli poprawna budowa witryny oraz odpowiednie nakierowanie treści na wybrane słowa kluczowe. Dzięki temu algorytm lepiej rozumie strukturę witryny oraz to, jakiego tematu dotyczy konkretna podstrona serwisu.
Każda podstrona powinna reprezentować konkretną frazę kluczową, pomagają w tym meta dane (tytuł oraz opis widoczny w wynikach wyszukiwania). Chcąc nakierować Google na wybrane słowa kluczowe, poza meta danymi, warto aby znalazły się też w adresie URL, nagłówkach oraz treści (nasycenie powinno wyglądać naturalnie i w zależności od długości tekstu mówi się o 3 do 5%).
Sruktura witryny prezentowana jest poprzez adresy URL oraz tzw. breadcumb menu na każdej podstronie. W przypadku dużych sklepów online będzie to podział na kategorie i podkategoria, ale warto dbać o ten aspekt w przypadku każdej większej strony internetowej. Warto też zadbać też o linkowanie wewnętrzne, co pomaga nakierować konkretne podstrony na słowo kluczowe.
Algorytm Google bierze też pod uwagę szybkość ładowania strony, który ma też znaczenie dla użytkowników. Witryna, która wolno się ładuje często zniechęca użytkowników, dlatego tym bardziej warto o nią zadbać. Wpływ na szybkość ładowania ma wiele czynników, są to między innymi waga grafik, które należy skalować i kompresować, korzystanie z kompresji i plików cache czy odpowiedź serwera
Większość użytkowników Internetu korzysta dziś z urządzeń mobilnych, dlatego też ogromnie ważne jest responsywność witryny, czyli poprawne wyświetlanie niezależnie od wielkości ekranu. Algorytm wyszukiwarki Google wprowadził niedawno mobile first index, co oznacza, że do oceny strony w większym stopniu brana jest właśnie jej wersja mobilna.
Linkowanie zewnętrzne
Oprócz poprawności samej strony internetowej, wyszukiwarka bierze też pod uwagę kierujące do niej linki, szczególnie jeśli odnoszą do niej powiązane tematycznie, wartościowe witryny. Teoretycznie Google zabrania zdobywania linków, w praktyce jednak wykorzystuje się do tego np. artykuły sponsorowane, blogi czy fora internetowe. Profil linków powinien być jednak dobrze przemyślany, ponieważ nienaturalny przyrost linków czy ich kiepska jakość może doprowadzić do nałożenia filtra na stronę, lub nawet wykluczenia z indeksowania.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development – https://www.vd.pl
Polecamy:
– Firmowa strona internetowa – czym się kierować w jej tworzeniu?