Jak podjąć prestiżowego gościa w firmie

Obsługa klientów w przedsiębiorstwach

Wiele firm niezależnie od branży także przyjmuje klientów do w swojej siedzibie. Zazwyczaj nie jest to nic dziwnego, a każdego dnia przez biura przewija się wielu klientów. Każda firma posiada swój system obsługi klientów, jednak zdarzają się również goście specjalni, wymagający ultra delikatnego przyjęcia. Niezależnie od tego, kim jest gość odwiedzający naszą firmę należy powitać go zgodnie z zasadami savoir- vivre’u.

Co na wejściu

Jedną z rzeczy, którą należy wykonać, gdy odwiedzi nas klient, to powitanie się z nim. Wstanie jest czynnością wskazaną. W dobrym tonie jest również odebranie od klienta okrycia wierzchniego. Wyrazem szczególnej troski jest również podanie napoju czy odprowadzenie do konkretnego pomieszczenia.

Savoir- vivre

Zgodnie z zasadami pierwsza wita się osoba, która przychodzi, czyli gość. Od niego zależy także forma powitania; może to być podanie ręki lub mniej wylewna forma. Gdy klient zechce powitać się poprzez podanie ręki, należy wstać, wyjść zza biurka i się przywitać, a nie należy witać się przez stół. Odprowadzając gościa do sali czy gabinetu, zawsze należy prowadzić po swojej prawej stronie.

Klient prestiżowy

Do klienta prestiżowego tyczą się oczywiście wszystkie powyższe zasady dobrego wychowania, jednak oprócz tego gościa VIP należy traktować ze szczególnym szacunkiem. Takich gości należy obsłużyć bez zbędnego oczekiwania, a także traktować ze specjalną troską. Mówiąc o obsłudze prestiżowego gościa nie wolno zapomnieć o godnym poczęstunku. Można zaproponować kawę, coś zimnego do picia, a także poczęstować dobrym winem. Klient VIP cieszy się specjalnymi prawami, yw tym także specjalną obsługą w miejscu, gdzie przychodzi.

Gość w sekretariacie

Sekretariat jest swoistą wizytówką każdego przedsiębiorstwa. Sekretarka odpowiada nie tylko za organizację pracy całego przedsiębiorstwa, ale także za godną obsługę przychodzących klientów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby sekretarka posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające delikatną obsługę nawet najbardziej wymagających gości. Warto więc wprowadzić pewne wartości i standardy obsługi gości.

Jak zająć się trudnymi klientami

W każdej dziedzinie znajduje się grupa trudnych klientów, których zadowolenie jest rzeczą trudną do osiągnięcia. Nie pomogą nieraz takie wspomagacze, jak kawa czy komfortowe potraktowanie. Czasem obsługa takiego klienta o specjalnych potrzebach wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań. Niejednokrotnie podejście do klientów wymaga takich rozwiązań, jak podanie dobrego wina czy indywidualne spotkanie z szefostwem firmy (ciekawe akcesoria do win znalazłem tutaj: http://epraktyk.pl/do-kuchni-jadalni/akcesoria-do-win.html). Pracując z takimi klientami warto posiadać szybki refleks oraz umiejętność niekonwencjonalnego podejścia do problemów i umiejętność ich rozwiązywania.

Jakie predyspozycje

Osoba pracująca z obsługą gości powinna wyróżniać się pewnymi cechami. Osoba przyjmująca gości w firmie powinna być uprzejma, odporna na stres, umiejąca pracować pod presją czasu czy stresu, a także umiejętność radzenia sobie w niekonwencjonalnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com