Jak podejmować decyzje biznesowe?

[Artykuł sponsorowany]

W trakcie życia podejmujemy liczne decyzje, w tym, dotyczące edukacji, finansów czy działalności zawodowej. Zależy nam, aby każda z nich była trafna i prowadziła do oczekiwanych rezultatów. Jakość podejmowanych decyzji w dużym stopniu decyduje o naszym sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Również prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością podejmowania kluczowych decyzji, zwłaszcza gdy sprawy nie idą zgodnie z planem.

Trzy fazy procesu podejmowania decyzji

Proces podejmowania decyzji to logiczny ciąg czynności, powiązanych związkami przyczynowo-skutkowymi, którego celem jest podjęcie ostatecznej decyzji. Podejmowanie decyzji okiem ekspertki WSB Merito MBA jest bardzo ważnym elementem skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Istnieją trzy główne fazy tego procesu: rozpoznanie, projektowanie i wybór.

Faza 1: Rozpoznanie

Rozpoznanie ma na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie problemu decyzyjnego poprzez odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czego dotyczy problem?
  • Czy problem jest złożony i w jakim stopniu?
  • Jakie jest źródło problemu?
  • Jaki jest zakres czasowy i przestrzenny problemu?
  • Czy problem jest powtarzalny, czy incydentalny?
  • Kto powinien odpowiadać za rozwiązanie problemu?

Faza 2: Projektowanie

Na tym etapie poszukuje się alternatywnych rozwiązań problemu decyzyjnego oraz określa kryteria wyboru.

Faza 3: Wybór

Wybór polega na ocenie każdego wariantu, z punktu widzenia przyjętych kryteriów oraz wyborze najlepszego wariantu. Przed dokonaniem wyboru należy:

  • Sporządzić listę wad i zalet każdego rozwiązania.
  • Rozważyć ewentualne konsekwencje każdego wariantu.
  • Ocenić wszystkie warianty z punktu widzenia przyjętych kryteriów.
  • Oceniać ryzyko w stosunku do spodziewanych korzyści.

Podejmując ważną decyzję, należy przejść przez następujące kroki:

  • Zidentyfikuj i sformułuj kwestię, której dotyczy decyzja.
  • Określ kryteria oceny rozwiązania.
  • Wypracuj i oceń rozwiązania.
  • Wybierz rozwiązanie i sporządź plan jego wdrożenia.
  • Kontroluj efekty podjętej decyzji.

Umiejętność podejmowania trafnych decyzji jest istotna zarówno dla własnej wydajności, jak i dla efektywności zespołów, którymi kierujemy.

   Czynniki wpływające na skuteczne podejmowanie decyzji biznesowych

Na decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie mają wpływ trzy główne czynniki. Są to:

  • zmienne czynniki środowiskowe,
  • zmienne czynniki decyzyjne,
  • wyniki.

Zmienne czynniki środowiskowe odnoszą się do obszarów, na które firma nie ma bezpośredniego wpływu, ponieważ znajdują się poza jej kontrolą. Mimo to mają one znaczenie dla istnienia i rozwoju firmy na rynku. Ważne jest, aby poddawać je dokładnej analizie, ponieważ wpływają one na czynniki decyzyjne i wyniki działalności firmy. Przykładowo, pogoda ma duże znaczenie w wielu branżach, ale nie można jej kontrolować. Niemniej jednak jej zmienność warto uwzględniać przy podejmowaniu decyzji biznesowych oraz planowaniu terminów realizacji określonych przedsięwzięć.

Różne sytuacje wymagają różnych strategii decyzyjnych. Kiedy istnieje pewność co do przyczyn i preferowanych wyników, najbardziej zalecana jest strategia obliczeniowa, której efektem jest decyzja zaprogramowana. W przypadku, gdy preferowane wyniki są jasne, ale związki przyczynowo-skutkowe już nie, korzystna jest strategia rozsądkowa, prowadząca do zaplanowanej decyzji, która przewiduje różne scenariusze.

Inna strategia jest stosowana, gdy istnieje niepewność co do związków przyczynowo-skutkowych i preferencji wyników. W takim przypadku należy określić wartości i wizje oraz porównać je z produktami z zewnątrz firmy. Dzięki temu można ocenić podobne sytuacje i podjąć decyzję na podstawie wzajemnego dopasowania.

Zależnie od okoliczności warto przyjąć różne strategie decyzyjne. Według Jamesa D. Thompsona kwestie decyzyjne zawsze odnoszą się do dwóch kategorii:

  • przekonań na temat związków przyczynowo-skutkowych;
  • preferencji w kwestii możliwych do osiągnięcia wyników.

Te zmienne mają wpływ na strategie przyjmowane w przedsiębiorstwie. Preferencje mogą być jednoznaczne lub niejednoznaczne, a związki przyczynowo-skutkowe pewne lub niepewne. Praktycznie oznacza to, że zakładana strategia może precyzyjnie wskazywać cel, choć sposób jego realizacji może być niepewny. W innych sytuacjach można być pewnym typu działań, które kształtują sytuację, ale nie wiadomo, w jakim kierunku należy podążać.

Decyzje biznesowe mają ogromny wpływ na nasze sukcesy i porażki. Przechodzenie przez pięć kroków podejmowania decyzji pozwala na dokładną analizę i minimalizowanie ryzyka błędów. Pamiętajmy, że każda decyzja wpływa na nasze dalsze działania, dlatego warto poświęcić czas na jej przemyślenie i analizę.

Koszty utrzymania sprzętu rolniczego
Dlaczego system HR to konieczność w nowoczesnym biznesie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com