Jak płacić mniejsze podatki w Gdańsku? Optymalizacja podatkowa.

Ile prawdy jest w słowach przedsiębiorców, którzy twierdzą, że podatki w Polsce nie są aż tak wysokie? Z podaną tezą pewnie wiele osób by się nie zgodziło. Czym więc charakteryzują się osoby, które płacą mniejsze podatki w Gdańsku? Czy warto brać z nich przykład? Optymalizacja podatkowa oczami przedsiębiorców.

Optymalizacja podatkowa nie jest stratą czasu.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć kilka istotnych według mnie rzeczy. Po pierwsze my przedsiębiorcy musimy wyzbyć się poczucia, że kraj nas okrada. Oczywiście ciężko pogodzić się z oddawaną sumą pieniędzy w podatkach, jednak, zamiast narzekać, lepiej działać.

Po drugie nikt za nas tego nie zrobi. Oczekiwania względem księgowych są raczej zbyt wysokie. Wyjaśnijmy więc sobie, że księgowość jest od prowadzenia naszych rozliczeń, a nie wskazywania nam lepszej drogi podatkowej. Od tego są doradcy czy radcy prawni. Jeśli zrzucasz winę na swoją księgową, że sąsiad płaci mniej, znaczy to tyle, że podjął on lepsze decyzje podatkowe, a jego księgowa je po prostu wdrożyła.

Po trzecie i chyba najważniejsze, podatki będą istniały. Nie znikną, więc jeśli chcemy się złościć na to, że w ogóle istnieją, tracimy tylko czas.

Przejdźmy do optymalizacji podatkowej, czyli sposobów, które przyczynią się do płacenia mniejszych podatków w Gdańsku.

Optymalizacja podatkowa nie jest pojęciem trudnym z definicji. Problem przedsiębiorców polega na tym, że nie potrafią jej zastosować lub uważają, że kosztuje ich ona za dużo pracy. Cóż, nie będziesz płacić mniej, nie dając nic od siebie. To, czego oczekuje się od przedsiębiorcy to decyzyjność. Gwoli ścisłości radca prawny może pokazać Ci, gdzie zaoszczędzić i w jaki sposób zmodernizować działania firmy, jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ciekawe jest to, że przedsiębiorcy nie czują się komfortowo z podejmowaniem takich decyzji.

Optymalizacja podatkowa jest w pełni legalna, o ile robisz wszystko zgodnie z przepisami. W mojej opinii jest jak partia szachów rozgrywana z państwem. Nasz ruch, ruch państwa. Ruch przedsiębiorcy może polegać na zmianie formy opodatkowania, a ruch kraju na zmianie przepisów dotyczących formy opodatkowania. Raz za razem rozgrywamy tę partię, by wynik był jak najbardziej satysfakcjonujący, czyli chcemy zapłacić jak najmniej.

Jak płacić mniejsze podatki w Gdańsku?

Przede wszystkim udaj się do doradcy podatkowego lub radcy prawnego. Są to osoby, które znają obowiązujące przepisy i wiedzą, jak stosować się do nich. Przygotuj jak najwięcej informacji podatkowych o swojej firmie. Wgląd w finanse pozwoli już na pierwszym spotkaniu określić, gdzie najłatwiej zaoszczędzić. Czasem wystarczy zmienić rozliczenie na kwartalne, a czasem będziemy musieli zmienić formę działalności na bardziej opłacalną. Wiele kwestii jest do wyjaśnienia, więc im raport precyzyjniejszy, tym więcej informacji otrzymamy.

Optymalizacja podatkowa jest zabiegiem powszechnie stosowanym i to właśnie dzięki niej istnieją głosy, które mówią, że w Polsce można płacić podatki z przyjemnością. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a w tym przypadku od tego, by nie zostać biernym. Chcesz dowiedzieć się, jak płacić mniejsze podatki w Gdańsku? Spróbuj współpracy z doradcą podatkowym lub kancelarią prawną. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com