Jak osuszacz powietrza wpływa na nasze zdrowie?

Kiedy w domu pojawia się wilgoć, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia ścian, podłóg, mebli czy ogólnie mieszkania, ale również do rozwoju bardzo niebezpiecznych wirusów i bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy osuszacz powietrza potrafi temu przeciwdziałać? Czy zapewni nam zdrowie i bezpieczeństwo?

Wilgoć w domu – jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Wilgoć w domu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ jak już powiedzieliśmy, sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii, co może powodować różnego rodzaju choroby. Dodatkowo wilgotne środowisko może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni, co jest również szkodliwe dla zdrowia. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może także powodować problemy z oddychaniem, alergie i astmę. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w domu, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych.

Idealny poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu waha się w przedziale 40-60%.

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza działa poprzez usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza.

Szukając w sklepach osuszacza powietrza, trafimy na osuszacze powietrza kondensacyjne oraz absorpcyjne. Różnica między nimi sprowadza się do sposobu pracy, czyli osuszania powietrza.

W przypadku osuszaczy powietrza kondensacyjnych, urządzenie pobiera wilgotne powietrze z pomieszczenia i przepuszczając je przez filtr, kieruje do układu schładzającego. Tutaj w wyniku schłodzenia powietrza dochodzi do skraplania wody i zmagazynowania jej w pojemniku, a powietrze jest następnie podgrzewane i wydalane na zewnątrz.

Jeśli chodzi o osuszacze powietrza absorpcyjne, to w ich przypadku wilgotne powietrze trafia do rotatora, który pokryty jest substancją wchłaniającą wilgoć.

Dodatkową różnicą tych dwóch rodzajów osuszaczy powietrza jest temperatura otoczenia, w jakiej mogą pracować. Osuszacz absorpcyjny może pracować praktycznie w każdej temperaturze większej od 0, natomiast kondensacyjny potrzebuje trochę wyższej temperatury.

Dobrej jakości osuszacze powietrza potrafią nie tylko zmniejszać jego wilgotność, ale również usuwać z powietrza kurz i roztocza, a powietrze, które po oczyszczeniu się z nich wydostaje, jest dodatkowo zjonizowane.

Jak wybrać właściwy osuszacz powietrza?

Przy wyborze odpowiedniego osuszacza powietrza należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak:

  • wielkość pomieszczenia – wybierz osuszacz odpowiedni do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używany. Do małych powierzchni wystarczający będzie osuszacz o wydajności 5-10 litrów na dobę,
  • pojemność zbiornika – jeśli wybierzesz osuszacz powietrze ze zbyt małym zbiornikiem, będziesz musiał go częściej opróżniać. Większy zbiornik jest wygodniejszym i praktyczniejszym wyborem,
  • poziom generowanego hałasu – Jak każde urządzenie elektryczne, tak i osuszacz powietrze generuje w trakcie swojej pracy określony hałas. Dobrej kasy osuszacze powietrza nie powinny generować hałasu większego niż 40 dB,
  • pobór mocy – zwróć uwagę na pobór mocy urządzenia, aby uniknąć dodatkowych kosztów energii,
  • cena – osuszacze powietrza mogą mieć różne ceny, więc wybierz taki, który jest dostępny w odpowiedniej cenie i posiada wszystkie funkcje, których potrzebujesz,
  • marka i opinie – sprawdź opinie innych użytkowników i wybierz osuszacz od sprawdzonego producenta.

Warto zwrócić uwagę na te czynniki, aby wybrać osuszacz powietrza, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Jak osuszacz powietrza wpływa na nasze zdrowie?

Odpowiedź jest chyba jasna. Bardzo mocno i skutecznie! Usuwa wilgoć, która jest dla naszego zdrowia zagrożeniem pod wieloma postaciami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com