Jak odzyskać składkę OC przy sprzedaży samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wykupuje się na cały rok. Taką umowę z ubezpieczycielem można rozwiązać tylko w określonych przypadkach, a jednym z nich jest sprzedaż auta. Na jakich zasadach odbywa się ten zwrot?

Zgłoszenie do ubezpieczyciela

Zgodnie z przepisami, samochód sprzedaje się z polisą OC. Nabywca może jednak zgodzić się na wypowiedzenie umowy, co bardzo często praktykują firmy takie jak ten skup samochodów – https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/. Aby odzyskać pieniądze, trzeba się skontaktować ze swoim ubezpieczycielem i ma on obowiązek wypłacić niewykorzystaną część składki.

Procedura jest bardzo prosta, większość towarzystw nie wymaga nawet osobistej wizyty w oddziale, wystarczy wysłać stosowny wniosek online (albo tradycyjną pocztą) i dołączyć wypowiedzenie OC podpisane przez właściciela samochodu.

Czy ma znaczenie, komu sprzedajemy samochód?

Zwrot składki odbywa się na podstawie umowy sprzedaży-kupna i dokładnie tak samo wygląda to w przypadku transakcji z osobą prywatną, jak i podczas oddawania auta do skupu. Ważne jest po prostu, aby sprzedaż była udokumentowana na piśmie, a nabywca wyraził zgodę na wypowiedzenie polisy OC. W razie wątpliwości można się zgłosić na przykład do nich: https://kupimyauto.com/skup-aut-koronowo/ i konkretnie ustalić warunki zawieranej umowy.

Jak obliczyć należny zwrot z ubezpieczenia OC?

Kierowcy należy się kwota za każdy niewykorzystany dzień ochrony, co bardzo łatwo obliczyć – jeśli składka wynosiła na przykład 547,50 zł, to daje 1,5 zł za każdy dzień, czyli gdy do końca polisy zostało 75 dni, byłemu właścicielowi auta przysługuje zwrot w wysokości 112,50 zł. Co ważne, ubezpieczyciel nie może stosować innych sposobów wyliczania zwrotu, nie wolno mu też odmówić wypłaty, jeśli kierowca spełnia kryteria zezwalające na rozwiązanie umowy.

Jak długo czeka się na zwrot? Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni na wypłatę zwrotu. Liczy się tu data wypowiedzenia umowy i złożenia wniosku o wypłatę, a nie data sprzedaży samochodu. Ze swojej strony nabywca auta powinien uważać na podwójne OC – jeśli kierowca wykupi nową polisę, a nie wypowie starej, to zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny i trzeba będzie zapłacić podwójnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com