Jak obliczyć swoją pensję po Nowym Ładzie?

Początki często bywają trudne. Nie inaczej było w przypadku flagowego programu podatkowego obecnego rządu. Spora część z nas nadal nie wie, czy Polski Ład przyniesie bardziej zyski czy straty w kontekście comiesięcznych pensji. Sprawdzamy, czy kalkulatory Polskiego Ładu mogą dać odpowiedź w tej kwestii.

Polski Ład – pierwsze koty za płoty

Już pierwsze dni stycznia przyniosły rozczarowania dla wielu osób – tak przedsiębiorców, jak pracowników. Kalkulatory Polskiego Ładu oraz słowa samych rządzących jeszcze w grudniu przekonywały, że 90% Polaków zyska na zmianach w nowym systemie podatkowym. Czy tak będzie? Tego nadal nie wiemy, bo w pierwszych tygodniach funkcjonowania programu widoczny jest przede wszystkim chaos.

Jedną z pierwszych grup społecznych, która boleśnie przekonała się o realiach Polskiego Ładu, byli nauczyciele. Spora część z nich otrzymała wynagrodzenia o przynajmniej kilkadziesiąt złotych niższe. To musiało wywołać gwałtowne reakcje społeczne, a z czasem spowodowało także próby opanowania nerwowych nastrojów przez władze.

Sytuacja nadal nie jest opanowana i mimo że nauczyciele i inni pracownicy otrzymali wyrównania swoich pensji – pytań nie przestaje przybywać. Rządzący wprowadzają kolejne korekty, a z ust pracowników ZUS czy księgowych coraz częściej słychać, że Polski Ład powinien zostać całkowicie wycofany.

Kto straci, a kto zyska na zmianach?

W teorii ⅔ wszystkich pracowników w Polsce zyska na zmianach, które wprowadza Polski Ład, zatem większość z nas powinna spać spokojnie. Jak wygląda to w praktyce? Część z tzw. etatowców dopiero się o tym przekona.

Największe zyski na nowym systemie podatkowym mają odczuć osoby zarabiające między 5 a 12 tysięcy złotych. Wynika to przede wszystkim z podniesienia kwoty wolnej od podatku, która od teraz wynosi 30 tysięcy złotych. Im niższa jest nasza miesięczna pensja, tym bardziej prawdopodobne jest, że podatku nie zapłacimy w ogóle. Zyski mogą sięgać nawet 200 zł miesięcznie i mają być widoczne w każdej kolejnej wypłacie, nie w rocznym rozliczeniu podatkowym. Chcesz wiedzieć, jak będzie to wyglądać w Twoim przypadku? Wejdź na https://taxology.co/pl/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/ i sprawdź, czego możesz się spodziewać.

Jak przeliczyć wynagrodzenie? Kalkulator Polskiego Ładu

Zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i w końcu pensje podane w kwotach netto – to najważniejsze parametry, które powinny interesować każdego pracownika na popularnym etacie od stycznia 2022 roku.

W przypadku przedsiębiorców to księgowi zajmą się przeliczeniem nowych wynagrodzeń w Polskim Ładzie. Przeciętny pracownik musi zdać się na księgowych i kadry swojego pracodawcy lub może sprawdzić wszystko osobiście. Taxology.co/pl proponuje kalkulator Polskiego Ładu, który będzie zrozumiały dla każdego z nas. Ten kalkulator pozwala na sprawne porównanie wynagrodzeń z ubiegłego i obecnego roku. To w przejrzysty sposób pokazuje realne zyski lub straty oraz ich konkretne źródła. Dlaczego warto to wiedzieć? Być może pozwoli to na zweryfikowanie obietnic rządzących, ale przede wszystkim opłacalności aktualnego sposobu zatrudnienia.

Sprawdź również, jak Polski Ład wpłynął na biznes e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com