Jak napisać skuteczny list motywacyjny?

Czy przygotowując dokumenty aplikacyjne, dołączać do nich list motywacyjny, czy może to już przeżytek? Czy warto o niego zadbać nawet, kiedy nie jest wymagany przy składaniu aplikacji? Jak napisać dobry list motywacyjny? Takie i podobne pytania zadaje sobie wiele osób poszukujących pracy. Z pomocą spieszą konsultanci Corson.pl, na co dzień zajmujący się pisaniem CV i listów motywacyjnych dla Klientów, którzy podpowiedzą, jak stworzyć profesjonalny dokument.

Listu motywacyjnego zwyczajowo nie dodaje się, aplikując na stanowiska nisko kwalifikowane bądź związane z pracą tymczasową lub dorywczą. W pozostałych przypadkach ogłoszenia o pracę powinny zawierać informację o wymaganych dokumentach, jednak gdy nie figuruje wśród nich list motywacyjny, nadal warto go napisać. Nawet, jeżeli rekruter go nie przeczyta lub spojrzy zaledwie pobieżnie, stanowi on oznakę dodatkowego zaangażowania i tego, że zależy Ci na danym stanowisku.

Tworząc list motywacyjny, pamiętaj o kwestiach podstawowych, takich jak schludny, stonowany wygląd, czytelna, wyraźna czcionka o rozmiarze 10-12 pkt., brak błędów stylistycznych, ortograficznych czy interpunkcyjnych oraz zachowanie odpowiednich norm grzecznościowych. Może się to wydawać oczywiste, jednak wciąż wielu kandydatów o tym zapomina. Szablon listu motywacyjnego, jego kolorystyka oraz formatowanie powinny być dopasowane do szaty graficznej życiorysu i tworzyć z nim spójną całość.

Zespół Corson.pl radzi, aby nie rozpoczynać listu motywacyjnego według utartego schematu zaczerpniętego z wzorów znalezionych w Internecie, ale dodać początek, którym już od pierwszych słów zainteresujesz rekrutera. Możesz zacząć od krótkiego przedstawienia swojej osoby, nawiązać do oferowanego stanowiska i jego wymogów,  które spełniasz, zaznaczyć, że doskonale orientujesz się     w branży, w której chcesz pracować. Nie rozpisuj się tutaj zbyt obszernie, ale zasygnalizuj jedynie wątki, które rozwiniesz w dalszej części listu.

Kontynuując pisanie listu, opisz zarówno swoją wiedzę i doświadczenie, jak i cechy osobowe oraz wszelkie zalety, jakie posiadasz jako pracownik. Nie powtarzaj informacji zawartych w CV – list ma być wartością dodaną, a nie kopią tego, czego rekruter dowiedział się już za pośrednictwem życiorysu. Przypomnij sobie swoje sukcesy, a także największe wyzwania czy projekty, z jakimi miałeś okazję mierzyć się w swojej dotychczasowej historii zawodowej. Te ostatnie są często okazją do budowania cennego doświadczenia i jako takie można je opisać w liście taki sposób, aby w oczach rekrutera stanowiły cenny atut. Operuj językiem korzyści, ale tam, gdzie to możliwe, staraj się nie być gołosłowny – jeśli piszesz o ,,skutecznej sprzedaży’’ lub ,,efektywnym obniżaniu kosztów’’, podawaj konkretne liczby i wskaźniki.

Eksperci Corson.pl wskazują na korzyści płynące z tworzenia sprofilowanych dokumentów aplikacyjnych. Przygotowanie ich zajmuje więcej czasu, czas ten jednak zwraca się w postaci lepszej skuteczności podczas rekrutacji. Pisząc list motywacyjny, spędź kilka na chwil na dokładnej analizie oferty pracy, na którą chcesz aplikować, wypisz kluczowe umiejętności i kompetencje, jakie są wymagane, a następnie wyeksponuj w liście te, które są istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Staraj się wykazać, jakie konkretne korzyści wyniesie firma z zatrudnienia właśnie Ciebie.

Zakończenie listu powinno zawierać stosowne formuły grzecznościowe, stanowić niejako podsumowanie całego dokumentu, ale także nawiązywać do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze jest zawrzeć w nim sugestię, że oprócz tego, co opisałeś w liście i dołączonym życiorysie, masz jeszcze inne atuty, które możesz zaprezentować jedynie na bezpośrednim spotkaniu.

Pamiętaj, że dobrze napisany, sprofilowany, profesjonalnie przygotowany list motywacyjny może okazać się dokumentem, który znacznie zwiększy Twoje szanse powodzenia w procesie rekrutacyjnym.

Zespół Corson.pl

Pisanie CV i listów motywacyjnych na zamówienie

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com