Jak najlepiej przygotować się do okresu próbnego w pracy?

Znalezienie zatrudnienia nie kończy wbrew pozorom, zmartwień, jakie mają osoby, które długo pozostawały bez pracy i były bezrobotne. Większość pracodawców, którzy decydują się na zatrudnienie nowych osób, oferuje im na wstępie jedynie umowę na okres próbny, która zwykle trwa od miesiąca do kilku miesięcy. Nowo zatrudnione osoby nie mogą więc czuć się pewnie i komfortowo, gdyż nigdy nie wiedzą, czy po okresie próbnym pracodawca zaoferuje m stałe zatrudnienie.

Okres próbny jest dla pracodawców bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu nie musza z nowym pracownikiem wiązać się długotrwałą umową zanim się nie upewnią, czy faktycznie będzie to osoba odpowiednia na dane stanowisko. Okres próbny jest tez pewnego rodzaju czasem, w którym pracownik przyucza się do nowych obowiązków, jest nieco łagodniej traktowany i może liczyć na wsparcie i pomoc innych osób z pracy. Dzięki temu ma czas, aby się zaaklimatyzować i w pełni wdrożyć do nowego systemu pracy.

Ważne pozytywne nastawienie

Do okresu próbnego w nowej pracy praktycznie nie ma potrzeby się przygotowywać. Jeśli pracodawca dał nam szansę i zdecydował się na zatrudnienie, to znaczy, że według niego mamy wszelkie kwalifikacje i umiejętności, których poszukiwał zamieszczając ogłoszenie o pracę na Aplikuj.pl lub na innych portalach z anonsami o zatrudnieniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pod względem kwalifikacji czy wymagań spełniamy wymagania w stu procentach. Musimy jednak jeszcze udowodnić pracodawcy w praktyce, że mamy też chęci do pracy, jesteśmy sumienni, pracowici, odpowiedzialni i terminowi. Okres próbny jest więc sprawdzianem, a od jego wyniku zależy, czy otrzymamy szansę na długotrwały angaż w danej firmie. Warto więc pamiętać, żeby od samego początku robić dobre wrażenie. Na okresie próbnym nie powinniśmy spóźniać się do pracy, wychodzić przed czasem, robić sobie zbyt wiele przerw czy spędzać czas z nosem w telefonie w mediach społecznościowych.

Umiejętność pracy w grupie

Pracownicy na okresie próbnym powinni wykazać się chęcią do pracy i do nauki nowych obowiązków. Warto również w tym czasie starać się nawiązać pozytywne relacje z osobami zatrudnionymi w tej samej firmie. Od relacji z innymi i umiejętności pracy w grupie zależy w dużej mierze to, czy pracodawca będzie z nas zadowolony. Osoby, które są na okresie próbnym powinny w stu procentach wykonywać wszystkie polecenia przełożonych, a także starać się nieustannie zdobywać nowe umiejętności. Pracodawcy szczególnie cenią sobie pracowników, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, poszerzają umiejętności, nie osiadają na laurach i nie uważają, że wiedzą już wszystko. Takie osoby rokują na przyszłość jako podwładni, dzięki którym będzie można na wiele sposobów rozwijać firmę.

Sprawdź również:
W jaki sposób nie stracić zbyt dużo czasu na szukaniu pracy?
Efektywne szukanie pracy – radzimy jak szybko znaleźć zatrudnienie
Jak znaleźć dobrą pracę, czyli kilka porad dla osób poszukujących zatrudnienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com