Jak inwestować skutecznie?

To pytanie dręczy nas wszystkich – jak inwestować w taki sposób, aby zmaksymalizować swoje zyski i do absolutnego minimum ograniczyć ryzyko straty? W inwestowaniu warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą spowodować, że nasza przygoda z funduszami inwestycyjnymi będzie nie tylko interesująca, ale również zyskowna.

Przede wszystkim – spokój. Inwestując nie wolno dać się ponieść emocjom. Podobnie jak w życiu, tak i tutaj, emocje są złymi doradcami. Wybierając w co, na jak długo i po co inwestujemy, najlepiej jest spokojnie ocenić wyniki spółek lub branż, które nas interesują i to na przestrzeni kilku lat. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wiemy, w co inwestujemy i jakich wyników możemy się spodziewać.

Warto też upewnić się u kogo kupujemy. Chodzi o to, aby mieć pewność, że kupowany produkt finansowy odpowiada ryzyku, z którym chcemy się zmierzyć, a także, że jest zdolny zrealizować nasze cele inwestycyjne. Te powinniśmy sobie wyznaczyć zanim w ogóle pomyślimy o inwestowaniu. Nasza strategia będzie się różnić, jeśli chcemy zarobić na nowy samochód w ciągu roku, kupić córce mieszkanie w ciągu pięciu lat lub postawić nowy dom za dziesięć lat.

Nie wolno zapomnieć o spotkaniu z reprezentantem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. To właśnie on podpowie nam jak inwestować i pomoże dobrać odpowiedni instrumenty potrzebne do realizacji celu inwestycyjnego. Przed wyborem TFI najlepiej nie kierować się spotami reklamowymi, a raczej skupić się na wynikach poszczególnych funduszy. Liczby, nie emocje.

Dodatkowo pamiętajmy o horyzoncie inwestycyjnym – jak długo zamierzamy inwestować i kiedy chcemy otrzymać zysk? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, choć doradca z pewnością w tym pomoże. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jeszcze raz przemyśleć wybrane założenia i potwierdzić, że to jest właśnie opcja, którą chcemy.

Ostatnią zasadą, która pomoże nam w inwestowaniu jest kwestia dywersyfikacji. Nie powinniśmy wpłacać wszystkich dostępnych nam pieniędzy tylko na jeden fundusz. Postawmy na kilka, starannie wybranych. Dywersyfikacja ma za zadanie zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy. Nie ma bezpieczniejszego sposobu na inwestowanie.

Więcej poradników na temat inwestowania znajdziesz na stronie www.f-trust.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com