Jak inwestować długoterminowo na giełdzie kryptowalutowej?

Coraz szersze grono osób szuka sposobu na obronę swojego majątku przed groźnymi skutkami inflacji. Pragną też znaleźć możliwość inwestowania, które przyniesie zyski wyższe niż niezbyt opłacalne lokaty w bankach. Czy takie szanse daje popularny rynek kryptowalut?

Czy da się zarobić na transakcjach kryptowalutowych? Co zrobić, by generować zyski w dłuższej perspektywie i zminimalizować ryzyko straty? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Jak powinno się inwestować w kryptowaluty?

W ostatnim czasie korzystanie z giełdy kryptowalutowej staje się jednym z popularniejszych form inwestycji alternatywnych. Potrafi bowiem przynosić całkiem solidne zyski, choć oczywiście trzeba liczyć się z możliwością straty, na którą narażeni są nie tylko młodzi stażem traderzy, ale też osoby, działające w tej przestrzeni od lat. Dlatego zawsze należy inwestować tylko takie kwoty, jakie jest się gotowym stracić.

Warto bowiem pamiętać, że giełda kryptograficzna jest dość niestabilna i charakteryzuje się dużymi wzrostami i spadkami. Czy zatem jest to przestrzeń dla długofalowych inwestycji? Zdecydowane tak. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Podstawą jest oczywiście dokładna analiza historii cen, regulacji rządowych, a także wybór odpowiedniej giełdy. Można korzystać z przestrzeni scentralizowanych (CEX) i zdecentralizowanych (DEX). Pierwsze z nich funkcjonują w sposób zbliżony do tradycyjnych giełd, pozwalając na kupno i sprzedaż w czasie rzeczywistym. CEX najczęściej są niezawodne i szybkie, a przy tym bywają bardziej skłonne do zwrotu strat niż DEX. Dodatkowo większość giełd scentralizowanych umożliwia wymiany walut fiducjarnych na kryptowaluty.

Bitcoiny czy altcoiny – w co inwestować?

Najbardziej znaną kryptowalutą pozostaje od lat Bitcoin. I to on również jest rozwiązaniem niezmiernie korzystnym dla długofalowych inwestycji – ze względu na mocną pozycję na rynku, a także okresową redukcję podaży (mniej więcej co cztery lata podaż zmniejsza się o połowę).

Inną opcją są altcoiny, które też mają dobrą pozycję na rynku. Do najpopularniejszych zalicza się choćby: Ethereum, Litecoin, Stellar. Ciekawym rozwiązaniem jest wzbogacenie portfolio o stablecoiny, które może nie generują wielkich zysków, ale zapewniają stabilność, dzięki powiązaniu z walutami fiducjarnymi. Świetnym przykładem jest Tether, którego wartość jest związana z amerykańskim dolarem.

Dodatkowe wsparcie i automatyzacja tradingu

Inwestowanie na rynku kryptowalutowym wymaga dobrego rozeznania, intuicji i prowadzenia ciągłej analizy trendów. Czasami warto skorzystać z dodatkowego wsparcia, jakie oferuje choćby EazyBot.pl. Kryptoboty to narzędzia do automatyzacji handlu kryptowalutami. Dzięki nim da się stworzyć pary handlowe, powiązane z wybraną giełdą, na której bot będzie przeprowadzał transakcje zgodnie z zaprogramowanymi parametrami, bez bezpośredniego udziału tradera.

Pozwala to zminimalizować czas poświęcany na analizę oraz wspomóc budowanie zysków z handlu kryptowalutami. Szacuje się bowiem, że takie działanie potrafi przynieść nawet do 10% miesięcznie.

Dywersyfikacja podstawą dla bezpiecznego portfela kryptowalut

Inwestowanie w kryptowaluty może być naprawdę opłacalne. Warto jednak podchodzić do niego racjonalnie i z rozwagą, a także dokładnie sprawdzać, w jakie kryptowaluty ma się zamiar inwestować. Dobrą strategią jest wprowadzenie dywersyfikacji portfela, łącząc Bitcoiny z rozmaitymi altcoinami i stablecoinami. Wówczas minimalizuje się ryzyko w razie jakichkolwiek wahań rynku oraz zwiększa szansę na zyski nawet w dłuższej perspektywie.

Ranking kont osobistych
Nowoczesne konstrukcje stalowe – sprawdź o czym warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com