Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych to jeden z najpopularniejszych sposób pomnażania pieniędzy. Nawet, jeżeli dla wielu ludzi to wciąż jest „gra” a nie możliwość realnego zarobku, to wciąż jest to jeden z podstawowych elementów wolnorynkowej gospodarki. Na giełdzie można zyskać prawdziwe fortuny, ale można też bardzo wiele stracić. Jak zatem inwestować żeby zyskać? Kiedy kupować akcje, a kiedy je sprzedawać?
Giełda papierów wartościowych
Giełda papierów wartościowych to występująca w każdym państwie kapitalistycznym instytucja publiczna, która ma na celu umożliwienie obrotu papierami wartościowymi, takimi jak akcje czy obligacje. Jednocześnie jest to instrument, który umożliwia korzystanie z takich opcji finansowych, jak kontrakty terminowe czy opcje. Wszelkie działania na giełdzie papierów wartościowych są regulowane na poziomie ustaw.
W Polsce instytucją prowadzącą obrót papierami wartościowymi jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S. A. Jest to podstawowy element rynku wtórnego, który prowadzi Główny Rynek oraz rynek spółek małych tzw. NewConnect, rynek obligacji Catalyst a także rynek energii poee. Korzystanie z możliwości obrotu papierami wartościowymi jest możliwe poprzez pośredników – członków giełdy. W ich grono należą przede wszystkim domy maklerskie oraz banki, które prowadzą działalność maklerską.
Kiedy kupować akcje?
Dla niewtajemniczonych kupowanie akcji to swoista loteria. Gra, w którym wygrywają ci, którzy akurat mieli szczęście lub posiadają bliżej nieokreślony cudowny dar pozwalający im wyczuwać okazję do zarobienia pieniędzy. W rzeczywistości inwestowanie w papiery wartościowe nie jest żadną z form czarnej magii czy losowej gry. By skutecznie korzystać z dobrodziejstw obrotu na Giełdzie Papierów wystarczy trochę doświadczenie i dobre rady, które znaleźć można poniżej.
W szerokim obrocie dostępne jest bardzo wiele technik kupowania akcji. Niemal każdy inwestor posiada swoją i w jego ocenie najlepszą metodę inwestowania środków na giełdzie. Od ilości koncepcji w tym temacie można dostać zawrotów głowy, zwłaszcza, że wiele z nich jest wzajemnie wykluczająca się.
Do najpopularniejszych koncepcji należą te, które głoszą, że akcje należy kupować, kiedy są w trendzie wznoszącym, bo wtedy szansa na zysk, czyli utrzymanie wzrostu wartości akcji jest większa. Oraz ta, które mówi o kupowaniu akcji, kiedy te są niedowartościowane. Oba sposoby mogą przynosić zyski jednak żaden z nich nie gwarantuje stu procentowej skuteczności z gromadzeniu majątku.
Kiedy zatem kupować akcje?
W celu zapewnienia sobie maksymalizacji zysków przy minimalizacji ryzyka konieczne jest zachowanie dwóch podstawowych zasad. Pierwsza to kupowanie akcji, kiedy te są najtańsze. Po pierwsze gwarantuje to, że za relatywnie niewielkie środki można nabyć stosunkowo duża ilość papierów wartościowych a po drugie co ważniejsze jest spora szansa na dynamiczny wzrost wartości akcji. Inaczej mówiąc, kiedy akcje są już tak tanie, że wydaje się, iż tańsze być nie mogą to istnieje spora szansa na to, że po takiej przecenie nastąpi gwałtowny wzrost ich wartości.
Wszystko to przy minimalnej szansie dramatycznego, dalszego spadku ich wartości. Błędne jest jednak myślenie, że zasada może być stosowna do każdej spółki. Działa ona tylko wtedy, kiedy dana firma przynosi dochody. Tym samym kolejną zasadą jest konieczność poznania spółki, której akcje chce się nabyć.
Co zatem trzeba zrobić by dopełnić warunków dobrego zakupu akcji?
Dokładne przestudiowanie kondycji samej spółki, jej produktu i tego, co sobą prezentuje to podstawa. Wszak robiąc jakiekolwiek zakupy, zawsze najpierw trzeba sprawdzić, co tak naprawdę chcemy kupić, a dopiero potem sprawdzać najlepsze oferty. Innym słowy nie każda przecena akcji jest okazją do ich zakupu. Jeżeli spółka na kłopoty finansowe to zakup jej udziałów należy do wysoce ryzykownych.
Należ raczej wyszukiwać tych przypadków, w których spadek wartości akcji jest niezwiązany z kondycja samego przedsiębiorstwa. Panika na rynku, niedoszacowanie lub inne okazje pozwalają na maksymalizację zysków przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka straty.
Zanim zaczniesz inwestować sprawdź Jakie konto maklerskie wybrać