Jak dzielimy tworzywa sztuczne oraz do czego najczęściej się przydają?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie ilości tworzyw sztucznych są obecnie produkowane na naszym świecie. Znaleźć możemy zarówno tego przeciwników, jak i zwolenników. W przypadku artykułów żywnościowych, zbyt duża produkcja nie jest dobrym objawem, gdyż raz zużyte plastikowe pudełko będzie rozkładać się przez bardzo długi czas.

Co innego mówimy o plastiku w przypadku branży przemysłowej, budowlanej czy motoryzacyjnej. Elementy stworzone z tego materiału są bardzo częstym zjawiskiem w naszych domach czy pojazdach, a ich występowanie nie grozi naszemu ekosystemowi. Skupmy się zatem na tych tworzywach, których używamy obecnie i są praktycznie przymusem w kwestii niektórych branż.

Czym są tworzywa sztuczne?

Jak sama nazwa mówi, tworzywa sztuczne to materiały, które nie zostały wytworzone naturalnie. Brzmi banalnie, ale taka właśnie jest prawda. Dla elementów przydatnych w różnego rodzaju branżach korzysta się głównie z jednej grupy tworzyw, jaką są termoplasty. W tym wypadku również nazwa sugeruje nam sporo i mówi, że materiały te pod wpływem wysokiej temperatury stają się miększe i dużo łatwiej formuje się je aż do samego zaschnięcia.

Aby nie było zbyt łatwo, termoplasty również posiadają swoje podgrupy, które stosuje się w przemyśle. Mowa tutaj mianowicie o polimerach oraz elastomerach.

Polimery i elastomery – różnice

Pierwszą grupą, jaką są polimery, możemy nazwać te substancje posiadające dużą masę cząsteczkową. Polimer syntetyczny jest jednym z odłamów tego materiału i powstaje w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Nie trzeba się zbytnio rozwodzić nad tym, czym jest ten proces, ale warto uwzględnić jakie właściwości zyskuje po jego zrealizowaniu. Przybiera znacznej odporności na siły mechaniczne, a także zapewnia ochronę przed różnymi środkami chemicznymi. Wykonuje się z niego chociażby tak popularne elementy, jak profile pvc czy znane już nam rurki pcv.

Elastomery są natomiast najkrócej mówiąc gumami. Charakteryzuje je właściwość, dzięki której po zmianie stanu naprężenia wracają do swojego pierwotnego kształtu i rozmiaru. Oczywiście jest pewna bariera, którą możemy zaobserwować chociażby w przypadku zbyt mocnego rozciągnięcia gumki recepturki. Elementy wykonywane z tych substancji z reguły pełnią role uszczelek w branżach motoryzacyjnych czy przemysłowych.

Czym jest ekstruzja?

Kojarzącym się z tworzywami sztucznymi procesem jest właśnie proces ekstruzji. Nazwa wydaje się dość przerażająca, ale chodzi tutaj jedynie o wytłaczanie odpowiednich kształtów przedmiotów i tworzenie ich nieskończonych długości. Logiczne jest, że skoro materiały te cechują się możliwością zmiany ich formy pod wpływem temperatury, to ludzkość zaczęła z tego korzystać.

Wytłaczanie odbywa się za pomocą specjalnych głowic, przez które przechodzi jakaś określona warstwa substancji nadając elementowi odpowiedni kształt. Długość wytworzonej części może być praktycznie nieskończona, jednak ilość miejsca w halach produkcyjnych i oczekiwania klientów zmuszają do cięcia na wymiar. Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, iż niezależnie od tego, jaki kształt wycięcia w głowicy wybierzemy, to taki uzyskamy profil.

Polecamy:
Oczyszczacz powietrza do biura to dobra inwestycja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com