Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to jeden z chętniej używanych produktów bankowych i równie często polecany przez doradców bankowych. Wiele osób również zastanawia się nad wyrobieniem i pozyskaniem takiej karty, lecz nie do końca wie, na jakiej zasadzie ona działa i czy warto o nią wnioskować. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania — czym jest karta kredytowa, jak działa i czy każdy może ją otrzymać. Podajemy też przydatne porady i wskazówki, które rozwieją wszystkie wątpliwości.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta wraz z kredytem, wydawana przez banki i instytucje finansowe. Wraz z nią otrzymujemy dany limit np. 2000 zł. Możemy poprzez nią wydawać pieniądze z kredytu wedle własnego uznania i również spłacać wykorzystane pieniądze, wtedy gdy uznamy to za stosowne. Karty kredytowe są wydawane przez wszystkie banki. Sama karta jest standardowego prostokątnego kształtu, ma wypukły druk i jest wydawana na określony czas np. 3 lata. Kartą kredytową możemy płacić za zakupy w internecie, za zakupy w tradycyjnych sklepach oraz wypłacić pieniądze z bankomatu. Karta kredytowa umożliwia elastyczne korzystanie z przyznanego limitu. Karta kredytowa może być darmowa lub będziemy musieli zapłacić a jej wydanie, lub użytkowanie w zależności od oferty i promocji w danym banku. Po złożeniu wniosku o wydanie karty kredytowej i pozytywnej decyzji jest ona nam wysyłana na adres domowy w ciągu kilkunastu dni i od tego czasu możemy już z niej korzystać. Choć kartę otrzymujemy z danego banku i ma ona jego logo to wydawcą karty jest firma Visa, MasterCard czy np. American Express. Kartę kredytową możemy traktować zarówno jako kartę płatniczą, dzięki której regulujemy rachunki przez cały miesiąc i na koniec miesiąca spłacamy wydaną sumę lub jako kredyt wykorzystywany na długi okres czasu.

Czy każdy może założyć, uzyskać kartę kredytową?

Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się przy okazji tematu karty kredytowej, jest to czy każdy może uzyskać taką kartę. Karty kredytowe wydawane są przez banki i aby je uzyskać, należy spełnić kilka wymagań. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku kredytowego w banku. Karta kredytowa jest traktowana jak typowy zwykły kredyt z tą różnicą, że ma postać elastycznej linii kredytowej. Bank, aby wydać kartę kredytową danej osobie, sprawdza zatem jej zdolność kredytową. Jeśli chcemy otrzymać taką kartę, należy posiadać stałe zatrudnienie, określone zarobki (przeważnie wystarcza minimalna pensja krajowa), nie mieć długów ani nie figurować w takich bazach dłużników jak KRD czy BIG, być w dobrej kondycji finansowej oraz nie mieć zbyt dużej ilości miesięcznych rat. Ostatni czynnik jest dość problematyczny, gdyż bank wymaga podania sumy miesięcznych rat i zobowiązań. Jeśli więc zatem posiadamy kilka rat na łączną wysoką sumę, może on nam nie przyznać karty z obawy przed tym, iż nie damy rady regulować salda karty kredytowej.

Aby otrzymać kartę kredytową, należy spełnić pewne wymagania finansowe. Każdy bank indywidualnie podchodzi jednak do oceny naszej zdolności kredytowej. Gdy wobec tych samych danych o nas jeden bank nie przyzna nam karty — drugi może to zrobić.

Jak działa karta kredytowa?

Działanie karty kredytowej jest proste, choć warto zapoznać się z tym procesem nieco dokładniej. Rozpoczyna się on, gdy mam już wydana kartę i chcemy wypłacić z niej środki. Możemy zrobić to, np. wypłacając pieniądze z bankomatu lub dokonując zapłaty za dany towar. Z salda 2000 zł odejmowana jest wtedy suma np. 500 zł. Od tego czasu rozpoczyna się okres bezodsetkowy. Trwa on przeważnie 58 dni, ale może być nieco krótszy lub dłuższy w zależności od danego banku (składa się na niego 30-dniowy okres rozliczeniowy i 28 dni na zwrócenie niewykorzystanej sumy). Jeśli w tym czasie zwrócimy pieniądze na kartę, saldo powróci to pełnego stanu, a my nie zapłacimy nic za wykorzystanie pieniędzy. Drugą opcją jest możliwość nie spłacenia karty i “pożyczenia” pieniędzy z niej np. na kilka miesięcy. Wtedy jednak od wykorzystanej sumy zostaną naliczone nam odsetki – 10% w skali roku. W tym czasie będziemy musieli miesięcznie wpłacać kwotę minimalną. Przeważnie jest to ok. kilkunastu — kilkudziesięciu złotych a środki pokrywają oprocentowanie. Jeśli po kilku miesiącach zdecydujemy się zapłacić całą sumę — limit karty wyzeruje się, a my będziemy mogli rozpocząć korzystanie z niego od nowa. Karta kredytowa umożliwia zatem przy regularnym spłacaniu wykorzystanej sumy całkowite darmowe korzystanie z niej lub może służyć nam jako nisko oprocentowany elastyczny kredyt w dłuższym okresie czasu.

Proces ten może wydawać się nieco skomplikowany dla nowych użytkowników, ale w rzeczywistości po praktycznym sprawdzeniu jak działa karta kredytowa, każda osoba przekona się, że łatwo go kontrolować. Przed wydaniem karty lub jej wyrobieniem warto jednak poczytać pewne informacje na portalach finansowych.  Dowiemy się wtedy wielu ciekawych informacji, przydatnych danych oraz wskazówek, o czym należy pamiętać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które znacznie ułatwi nam przyszłe korzystanie z karty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com