Jak działa firma spedycyjna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego każdego dnia w sklepach możesz kupować świeże produkty, a także najnowsze ubrania, sprzęty elektroniczne oraz tysiące innych produktów? To dzięki działalności firm spedycyjnych, które odpowiedzialne są nie tylko za przewożenie towarów z punku A do punktu B, ale także za terminowość dostaw oraz bezpieczeństwo towaru.

Definicje

Zdefiniowanie pojęcia „firma spedycyjna” możliwe jest po uprzednim zdefiniowaniu transportu. Transport traktuje się jako przewóz ludzi lub ładunków przy wykorzystaniu różnorodnych środków transportu. Spedycja natomiast to profesjonalne organizowanie przewozu ładunków, a także organizowanie całej logistyki związanej z transportem. Różnica polega na tym, że spedycją zajmują się wykwalifikowane osoby, które dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu działalności w branży są w stanie odpowiednio zaplanować i zrealizować cały proces i zajmują się wykonywaniem tych czynności regularnie, a nie jak w przypadku niektórych usług transportowych – sporadycznie. Niezwykle istotne jest także rozróżnienie pojęć „firma spedycyjna” i firma „transportowa”, gdyż nie są to pojęcia tożsame. Oba rodzaje firm prowadzą działalność związaną z transportem towarów na zlecenie innego podmiotu – klienta zewnętrznego. Ponadto oba przedsiębiorstwa transportują różne rodzaje towarów (operują w różnych gałęziach transportu) lub też specjalizują się tylko w danym rodzaju. Różnica polega na posiadaniu lub nieposiadaniu własnej floty – firmy transportowe mają własną, natomiast firmy spedycyjne korzystają z usług przewoźników. Kolejna różnica związana jest z tym, że firmy spedycyjne organizują cały proces – zajmują się logistyką, zatrudniają osoby odpowiedzialne za kontrolowanie dostaw i czasową realizację zleceń.

Jeżeli szukasz firmy spedycyjnej, to koniecznie zapoznaj się z ofertę Rudniccy – Magetra

Czym zajmują się spedytorzy

Firmy spedycyjne zatrudniają spedytorów, czyli osoby, których zadania związane są z odbieraniem przesyłek z danego transportu lub ich wysyłaniem. Od spedytorów zazwyczaj wymaga się doskonałej znajomości języków obcych dlatego, że muszą oni porozumiewać się z ludźmi w różnych państwach. Dodatkowo wysoko cenioną umiejętnością spedytorów są zdolności analityczne. Funkcje, jakie spełniają spedytorzy to: prowadzenie bieżącej obsługi zleceniodawców, pozyskiwanie nowych kontrahentów, koordynowanie transportu dla danego klienta (przedsiębiorstwa), dobieranie optymalnego środka transportu, zarządzanie łańcuchem dostaw na rynku krajowym lub zagranicznym, monitorowanie wykonywanych zleceń, prowadzenie bezpośredniej współpracy z kontrahentami (negocjowanie warunków transportu i stawek).

Normy prawne regulujące działalność firm spedycyjnych w Polsce

Działalność firm spedycyjnych w Polsce regulowana jest przepisami prawa i licznymi aktami prawnymi. Firmy spedycyjne musza także stosować się do norm prawnych krajów, przez obszar których realizowany jest transport, lub krajów stanowiących miejsce docelowe transportu. Akty prawne regulujące funkcjonowanie firm spedycyjnych to Kodeks cywilny, w którym opisane zostało znaczenie i cel spedycji, a także obowiązki stron umowy spedycyjnej (czyli zleceniodawcy oraz spedytora). Kolejnymi aktami prawnymi są rozporządzenia publikowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, a także Ministrów Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskie. Akty prawne prawa międzynarodowego regulujące przewóz towarów to na przykład COTIF, IATA, Reguły Hamburskie, Reguły Hasko-Visbijskie oraz wiele innych).

Polecamy:
Serwis i wypożyczalnia kserokopiarek – dlaczego warto skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com