Bębny napędowe to integralne elementy przenośników taśmowych. Ich zadaniem jest wprowadzenie całego układu w ruch, dzięki czemu można go wykorzystywać do transportu ładunków na małe lub średnie odległości. Jak działa taki bęben i o czym należy pamiętać w trakcie jego montażu?
Bęben napędzający – czym jest i jak działa?
Zasada działania przenośnika taśmowego jest bardzo prosta. Układ ten składa się z taśmy, dwóch bębnów i jednostki napędowej. Bęben napędowy służy tu jako element przenoszący moment obrotowy z silnika bezpośrednio na taśmę.
Zadaniem bębna jest:
- wprowadzenie taśmy w ruch, co jest naturalną konsekwencją dużej siły tarcia pomiędzy bębnem a taśmą,
- napięciem taśmy, wraz z bębnem napinającym.
Dobór i połączenie obydwu tych elementów sprawia, że bęben napędowy przenośnika taśmowego może spełnić swoje zadanie i nadać taśmie wystarczający pęd, aby ta mogła z powodzeniem transportować nawet wielotonowe ładunki.
Kwestie techniczne związane z doborem bębnów napędowych
Choć zasada działania taśmociągu jest dosyć prosta, to nie można zapominać, że wynika ona z zachowania odpowiednich parametrów bębnów napędowych i napinających. Szczególną rolę odgrywa w tym układzie pierwszy z nich, gdyż to na niego oddziałują często kompensujące się siły mechaniczne.
Wybierając odpowiedni bęben napędowy przenośnika taśmowego, warto zwrócić uwagę na jego średnicę. Jeśli będzie ona zbyt mała, taśma może pękać pod obciążeniem. Z kolei zbyt duża średnica może doprowadzić do znaczącego przyspieszenia tempa eksploatacji taśmy.
Kolejną kwestią jest mocowanie bębnów napędowych. Najprostszym rozwiązaniem jest przyspawanie wału bębna do dennicy i do płaszcza, dzięki czemu całość jest jednolitym i integralnym elementem. Wprowadzenie w ruch wału napędowego doprowadzi do przeniesienia momentu obrotowego na płaszcz i wprowadzi taśmę w ruch. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamocowanie bębna na pierścieniach zaciskowo – rozprężających.
Konserwacja bębna napędowego
W ciągu jednego obrotu taśmy bęben musi wykonać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt obrotów dookoła własnej osi. Oznacza to zwiększone ryzyko wystąpienia znacznych tarć i przeciążeń, co może doprowadzić do powstawania strat mechanicznych i nadmiernego generowania ciepła. Dlatego ważne jest, aby bęben napędowy odpowiednio konserwować. Zastosowanie smaru o właściwej lepkości pozwoli wydłużyć czas eksploatacji i ograniczyć ryzyko straty mocy oraz zniszczenia (przeciążenia) silnika.
Reasumując, właściwie wybrany bęben napędowy to urządzenie, dzięki któremu można stworzyć efektywny i wydajny system transportowy na średnich i krótkich dystansach.