Jak dbać o bezpieczeństwo w firmie?

Bezpieczeństwo w każdej firmie jest jednym z największych aspektów jej funkcjonowania. Wiele przedsiębiorstw inwestuje olbrzymie pieniądze, aby zachować swoje tajemnice handlowe oraz techniczne. Obecnie na rynku istnieje wręcz rywalizacja miedzy poszczególnymi firmami odnośnie nowinek technicznych, co powoduje przypadki kiedy jedna firma szpieguje drugą. Głośno jest też w prasie i telewizji o przypadkach wykradania z firmy ważnych jej danych przez swoich własnych pracowników, którzy sprzedają je konkurencji.

Jak zabezpieczyć firmę przed niepożądanym wyciekiem danych ?

Dziś na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którymi firmy mogą chronić swoje dane. Przykładowo każdy pracownik, danej firmy musi podpisać specjalny dokument w którym pod groźbą dużej kary finansowej, zobowiązuje się do przestrzegania zasad zachowania tajemnic danego przedsiębiorstwa. Im wyższa kara finansowa, tym bardziej skuteczna jest ta metoda.

Innym sposobem uniknięcia wycieków danych, są szczegółowe kontrole przy wyjściu z terenu firmy. Każdy pracownik w takim systemie zobowiązany jest do pokazania ochronie co posiada w torebce lub plecaku. Jeżeli ochrona znajdzie niepokojące dokumenty przy pracowniku, może on stracić nawet pracę

W celu zabezpieczenia pewnych pomieszczeń przed dostępem do nich niepożądanych osób zazwyczaj dana firma stosuje w drzwiach specjalnego rodzaju zamki na specjalny klucz. Kiedy takich pomieszczeń jest jednak więcej to okazuje się, że ilość kluczy jest tak duża, że zaczyna się robić w tym aspekcie mały bałagan. Świetnym rozwiązaniem jest więc system klucza master key . Jest to rozwiązanie, które pozwala na otwarcie wielu zamków jednym i tym samym kluczem. Dzięki temu, ograniczymy liczbę kluczy w obiegu i ryzyka, że ktoś je dorobi w nieautoryzowany sposób. Poza tym jeden klucz możemy dużo lepiej kontrolować niż cały pęk w którym mamy mnóstwo kluczy do różnych zamków. Taki klucz właściciel firmy może sam zaprojektować. To on decyduje kto dostanie klucz i do jakich dokładnie pomieszczeń będzie miała dostęp dana osoba. W sytuacjach awaryjnych ( na przykład podczas pożaru ) system master key będzie bardzo pomocny. System bezpieczeństwa w danej firmie może być bowiem tak zaprojektowany, że w czasie ewakuacji, jeden klucz może otworzyć wszystkie zamki, co może uratować ludzkie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com