Jak czyścić biżuterię w bezpieczny sposób?

jubiler wolomin

Biżuteria ma tę właściwość, że używana jest poddawana różnym czynnikom, które mogą wpłynąć negatywnie na jej wygląd. Przy zetknięciu z wodą, potem lub różnymi warunkami atmosferycznymi może stracić blask, a nawet całkowicie zmienić kolor. Oczywiście to nie znaczy, że już do niczego się nie nadaje i możemy przywrócić jej olśniewający wygląd, który miała na początku gdy zaczęliśmy jej używać. Poniżej przedstawię kilka zasad jak czyścić w sposób bezpieczny i skuteczny. Na początek kilka wskazówek odnośnie biżuterii złotej:

  1. Pierwsza rzecz o której często zapominamy to gdy wykonujemy jakieś prace w domu powinniśmy zdejmować biżuterię (przede wszystkich z rąk!). Podczas pracy jest duże ryzyko że możemy uszkodzić ją mechanicznie (np. porysować), lub chemicznie (np. pod wpływem detergentów szczególnie silnie żrących biżuteria może stracić kolor lub nawet rozłączyć się na lutach).
  2. Dobrą praktyką jest systematycznie swą biżuterię czyścić zwykłą wodą i mydłem – szczególnie gdy jest narażona na jakieś środki chemiczne.. Dzięki temu usuniemy np. sól wydzielaną razem z potem oraz szkodliwe związki chemiczne – o zwykłych, mechanicznych zabrudzeniach nie wspominając, które wpływają niszcząco na biżuterię.
  3. Złotą biżuterię, którą rzadko nosimy należy przechowywać owiniętą w miękką szmatkę, najlepiej w hermetycznie zamkniętych torebkach (np. foliowe z zaciskiem strunowym). W ten sposób ograniczamy dostęp powietrza i zmniejszymy możliwość powstawania na niej tlenków i przebarwień.
  4. Istnieją rzecz jasna również specjalistyczne środki czyszczące do złotej biżuterii – takie jak np. preparat do czyszczenia złota i srebra DIAMOND CLEAN, WENKO, który ułatwia pielęgnację przedmiotów, na których pojawił się nalot. Wystarczy tylko zanurzyć wybrany przedmiot w płynie na 4 – 8 minut a następnie odsączyć go na sitku i przepłukać pod bieżącą wodą. Po osuszeniu szmatką biżuteria jest gotowa do użycia i pięknie się prezentuje. Przy czyszczeniu różnego typu pastami należy uważać, aby nie zniszczyć w ten sposób ewentualnych dodatków w postaci delikatnych kamieni, pereł, turkusu czy korali – które nie są tak bardzo odporne na ścieranie.

Jak czyścić biżuterię srebrną?

Biżuteria srebrna ale także różnego typu wyroby ze srebra charakteryzują się tym, że pod wpływem utleniania ulegają przebarwieniom. Zdarza się nawet, że stara biżuteria lub srebrne wyposażenie wręcz robi się zielone. Jest kilka sposobów na jej czyszczenie. Jednym z nich jest sposób domowy – najłatwiej wyczyścimy wkładając ją do naczynia wyłożonego folią aluminiową. Następnie nalewamy do ciepłej wody i dodajemy kilka łyżek sody oczyszczonej. Wystarczy, że biżuteria pozostanie w tym roztworze około 10 min żeby osad zaczął znikać. Na koniec dobrze jest ją przemyć wodą z mydłem. Dzięki temu pozbędziemy się ciemnego czy zielonkawego nalotu i odzyskamy piękny połysk biżuterii.

Polerowanie biżuterii srebrnej i złotej

Jeśli chcemy nieco dokładniej oczyścić zabrudzenia możemy samodzielnie wypolerować biżuterię, używając do tego łagodnej pasty do zębów i miękkiej szczoteczki. . Jest to także świetna metoda szybkiego odświeżenia biżuterii na wyjeździe. Najlepiej gdy zrobimy gęstą papkę łącząc pastę z wodą, następnie delikatnie szczoteczką myjemy wszystkie zakamarki naszych kosztowności, uważając by nie porysować szlachetnego kruszcu. Możemy także użyć delikatnej pasty polerskiej do lakierów samochodowych (powinna to być pasta wykończeniowa nadająca połysk).

O naszym salonie

Golden EYE to salon jubilerski gdzie możesz kupić wyjątkową biżuterię na każdą okazję. Jubiler Wołomin – znajduje się na ulicy Kościelnej 16 w Wołominie i służy pomocą oraz profesjonalną wiedzą naszych jubilerów. Zapraszamy do osobistego sprawdzenia naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com