Jak bezpiecznie użytkować lampy uvc do dezynfekcji?

Światło w widmie ultrafioletu-C (UV-C) okazało się skuteczne w zabijaniu praktycznie wszystkich znanych mikroorganizmów, co czyni go idealnym rozwiązaniem do czyszczenia wężownic chłodzących klimatyzacji i odkażania górnego powietrza w miejscach publicznych, takich jak szkoły i szpitale.

Siła lamp UV oznacza jednak, że należy zachować ostrożność podczas serwisowania tych systemów. W przeciwieństwie do niektórych zagrożeń, ekspozycja na światło ultrafioletowe nie daje naturalnej reakcji unikania (np. mrużenie oczu w jasnym świetle słonecznym) ani fizycznej wskazówki, że ochrona jest konieczna (np. ciepło promieniujące z gorącej patelni). Ponadto fizjologiczne skutki ekspozycji na promieniowanie UV-C są opóźnione i mogą pojawić się do sześciu godzin później.

Chociaż uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV-C są tymczasowe, branża klimatyzacji podejmuje kroki w celu ochrony personelu serwisowego przed możliwą do uniknięcia ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe i konsekwencjami jego krótkoterminowych lub przewlekłych skutków.

Moc UV-C

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć właściwości UV-C i to, jak może stanowić zagrożenie, jeśli jest niewłaściwie obsługiwane. Światło UV, znane również jako podrażnienie bakteriobójcze ultrafioletu (UVGI), obejmuje segment widma elektromagnetycznego od 400 do 100 nm. Segment UV ma różne sekcje, oznaczone jako UV-A (400 do 315 nm), UV-B (315 do 280 nm) oraz bardzo wysokoenergetyczne i niszczące UV-C (280 do 200 nm).

Większość z nas jest zaznajomiona ze szkodliwym działaniem energii UV przenoszonej przez światło słoneczne w zakresie długości fal UV-A i UV-B, powodując powstawanie inhibitorów „oparzeń słonecznych” UV lub balsamów do opalania. Jesteśmy również zaznajomieni z produktami zaprojektowanymi tak, aby były odporne na działanie promieniowania UV, takie jak tworzywa sztuczne, farby i gumy. Jednak w przeciwieństwie do długości fal UV-A i UV-B, pasmo UV-C ma ponad dwukrotnie większą energię elektronowoltów (eV) niż UV-A i jest dobrze absorbowane (nie odbijane) przez substancje organiczne, zwiększając destruktywność.

Ta moc pozwala UV-C przebić się przez organizm na poziomie komórkowym, skutecznie mieszając jego DNA. Wpływ promieniowania UV-C na organizm ludzki różni się w zależności od długości ekspozycji, ale może powodować bolesne oparzenia skóry. Bezpośrednia obserwacja może również spowodować tymczasowe uszkodzenie rogówki.

Strategie bezpieczeństwa

Dlatego ważne jest, aby podczas pracy z lampami UV-C przestrzegać zdroworozsądkowych strategii bezpieczeństwa. Wielu producentów sprzętu dobrowolnie wdrożyło zabezpieczenia przed ryzykiem ekspozycji na promieniowanie generowane przez lampy uvc do dezynfekcji. Instrukcje i oznaczenia informują personel serwisowy o konieczności wyłączenia systemu UV przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w centrali wentylacyjnej. Te środki ostrożności pomogą zapewnić personelowi serwisowemu ochronę przed przypadkową ekspozycją, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności UV-C w zwalczaniu zanieczyszczeń biologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com