Jak bezpiecznie magazynować nawozy płynne?

Nawozy płynne, które wykorzystywane są w rolnictwie na bardzo dużą skalę, najczęściej w swoim składzie zawierają szkodliwe substancje. Ich nieodpowiednie przechowywanie może prowadzić więc do problemów zdrowotnych, skażenia gleby i wód gruntowych, a nawet do wybuchów. Ponadto wymogi dotyczące sposobu ich składowania często regulowane są prawnie. W artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie magazynować nawozy płynne.

W czym przechowywać nawozy płynne?

Nawozy płynne, ze względu na swój skład, powinny być przechowywane w zbiornikach wykonanych z polietylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które wykazuje odporność na działanie szkodliwych czynników – takich, jak uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, skrajne temperatury czy korozja. Polietylenowe zbiorniki na RSM charakteryzują się ponadto sztywną i trwałą konstrukcją, która opiera się na budowie dwupłaszczowej. Oznacza to, że zbiornik zbudowany jest z dwóch warstw materiału, między którymi znajduje się wolna przestrzeń – to do niej, w razie nieszczelności płaszcza wewnętrznego, wycieka substancja.

Profesjonalne zbiorniki wyposażone są w dodatkowe elementy, które ułatwiają zarówno przechowywanie, jak i dystrybucję nawozów płynnych. Najczęściej są to: systemy wykrywania przecieku, wskaźniki napełnienia, pompy zatapiania czy automatyczne nalewaki. Poszczególne modele dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, od kilkuset do kilku tysięcy litrów.

Jak dodatkowo zabezpieczyć zbiorniki na nawozy płynne?

Choć zbiorniki na nawozy płynne charakteryzują się bardzo wytrzymałą konstrukcją, warto pomyśleć o ich dodatkowym zabezpieczeniu. Do tego celu warto wykorzystać tzw. palety i wanny wychwytujące. Jak mówi nam specjalista z firmy MiM Zbiorniki:

Palety i wanny wychwytujące stanowią dodatkowe zabezpieczenie zbiorników na nawozy płynne, szczególnie podczas napełniania lub opróżniania beczek, kiedy to może dojść do niekontrolowanego rozlania substancji. Zastosowanie wyrobów tego typu chroni więc nie tylko środowisko naturalne, lecz także osoby, które znajdują się w pobliżu zbiornika.

Zbiorniki na nawozy warto przechowywać w budynku lub magazynie, który zapewnia ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto wnętrze powinno być wolne od kurzu i brudu, który mógłby przedostać się do wnętrza beczki podczas jej napełniania czy opróżniania. Ze względu na swoją specyfikację, zbiorniki polietylenowe mogą znajdować się również na zewnątrz – warto wówczas wybrać możliwie jak najbardziej suchą i gładką powierzchnię, a także oddzielić beczkę od bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Należy pamiętać, że o jakości zbiornika w dużej mierze decyduje producent. Warto więc wybierać produkty, które pochodzą z zaufanego i sprawdzonego źródła, a także stosować się do zaleceń dotyczących ich użytkowania.

Polecamy:
Dobrze dobrany program TMS – spedycja na najwyższym poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com