Inteligencja społeczna w pracy – czym jest i jak z niej korzystać?

Pojęcie inteligencji społecznej zostało wprowadzone w 1920 roku przez Edwarda Lee Thorndike’a. Współcześnie, po ponad stu latach, jest ona uznawana za jedną z najważniejszych kompetencji miękkich w pracy, pozwalających na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Czym jest inteligencja społeczna i jak można z niej korzystać w życiu prywatnym i zawodowym?

Czym jest inteligencja społeczna?

Edward Lee Thorndike określił inteligencję społeczną jako zdolność do kierowania ludźmi i odpowiedniego podejścia do relacji międzyludzkich. Umożliwia nam ona na lepsze funkcjonowania w grupie, z jaką najczęściej mamy do czynienia w pracy, przekładając się na nasze relacje ze współpracownikami czy klientami. Nawet osoby o niezwykle dużej wiedzy i wykształceniu, mogą sprawiać wrażenie trudnych we współpracy, jeśli mają problemy z porozumieniem się z innymi i nie potrafią nikomu. Kompetencją bliską inteligencji społecznej jest również inteligencja emocjonalna, umożliwiająca nam nazywanie i okazywanie swoim emocji czy wyczuwanie emocji innych. Pozwala to na radzenie sobie w sytuacjach konfliktów, negocjacji czy po prostu dyplomacji w życiu zawodowym.

Jak korzystać z inteligencji społecznej w pracy?

Coraz częściej w ofertach pracy, m.in. publikowanych na portalu Pracuj.pl wśród wymagań, jakie powinni spełniać kandydaci, pojawiają się tzw. kompetencje miękkie, do których zaliczana jest również inteligencja społeczna i emocjonalna. Wśród kandydatów z podobnym wykształceniem i umiejętnościami, to właśnie osoby z rozwiniętą inteligencją społeczną mają największe szanse na zatrudnienie. Jak ją wykorzystują w pracy? Są asertywne, nie mają problemu z wypowiadaniem własnych opinii, ale też szanowaniem innych i umiejętnością słuchania. Działają nie tylko na własną korzyść, ale również pomagają innym i wiedzą, jak istotną wartością jest wspólne dobro. Wreszcie: starają się nie oceniać innych i nie narzucać im własnego zdania. Współpraca z takimi osobami pozwala na stworzenie miłej i twórczej atmosfery w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com