Instytucje pozabankowe – czy warto korzystać z ich usług?

Instytucje pozabankowe zajmują się udzielaniem pożyczek. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że odbywa się to na nieco innych zasadach niż w banku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest bezpieczne dla osoby, która pożycza pieniądze.

Czym są instytucje pozabankowe?

Instytucje pozabankowe to prywatne firmy, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy. Środki na ten cel pochodzą z ich własnych zasobów lub są pozyskiwane od inwestorów. Podmioty te muszą spełnić szereg wymogów określonych w polskim prawie, aby móc prowadzić taką działalność. Warto podkreślić, że instytucje pozabankowe nie powinny być mylone z parabankami, których działania nie są do końca legalne i wiążą się z dużym ryzykiem utraty pieniędzy. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://www.netcredit.pl/.

Usługi pozabankowe

Usługi pozabankowe to przede wszystkim pożyczki. W zdecydowanej większości przypadków są one:

  • krótkoterminowe (spłaca się je np. w ciągu 30 dni);
  • niezbyt wysokie (pożyczyć można od kilkuset do kilku tysięcy złotych);
  • udzielane on-line;
  • udzielane bez zbędnych formalności.

O pożyczkę z instytucji pozabankowej może starać się każda osoba, która ukończyła 18 lat (niekiedy jednak ten próg jest wyższy) i ma ważny dowód osobisty. Ponadto konieczne jest wykazanie regularnych dochodów oraz pozytywnej historii kredytowej. Drugi wymóg oznacza, że dana instytucja ma prawo sprawdzić, czy poprzednie zobowiązania były spłacane w terminie.

Pożyczki pozabankowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ zasady ich udzielania są mniej restrykcyjne niż w bankach. Często pieniądze otrzymują osoby, którym odmówiono w innych instytucjach. Ponadto okres spłaty zadłużenia jest krótki, ale w razie potrzeby można starać się o jego refinansowanie o kolejne 30 dni.

Warto pamiętać, że w instytucjach pozabankowych nie można uzyskać niektórych rodzajów pożyczek, takich jak m.in. kredyty hipoteczne, a także pieniądze na utrzymanie firmy. Nie można w nich również założyć konta. Zgodnie z polskim prawem takie produkty mogą oferować wyłącznie banki.

Czy korzystanie z usług pozabankowych jest bezpieczne?

Instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek, nie podlegają regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego (w przeciwieństwie do banków). Nadal jednak muszą stosować się do przepisów polskiego prawa, widnieć w rejestrze instytucji pożyczkowych oraz należeć do Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeczytać oraz zapoznać się z zasadami udzielania i spłaty pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com