Informatyczne systemy zarządzania a modernizacja firmy

Nie ma nowoczesnej firmy bez wspomagającego jej zasobami systemu informatycznego. Czemu jednak jest on tak potrzebny?

Prowadzenie firmy bez ułatwiających je aplikacji? Kiedyś przedsiębiorcy nie mieli innego wyjścia, dziś zaś bez odpowiedniego oprogramowania trudno wyobrazić sobie nawet nawet niewielką firmę. Ilość aplikacji niezbędnych do sprawnego zarządzania firmą zwiększa się jednak wraz z kolejnymi etapami jej rozwoju. A to dla przedsiębiorcy oznacza coraz większe problemy z kompatybilnością i transferem danych pomiędzy poszczególnymi programami. Jak ich uniknąć? Inwestując w dedykowane informatyczne systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.

ERP – co to jest?

ERP to zintegrowane systemy informatyczne ułatwiające zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy tego typu mogą mieć budowę modułową (wtedy składają się ze współpracujących ze sobą, osobnych aplikacji) lub zintegrowaną, w ramach której za wszystkie funkcjonalności odpowiada jeden program. Dzięki ERP możemy zarządzać między innymi kadrami, magazynowanymi towarami, księgowością, zaopatrzeniem i produkcją. Należy jednak zaznaczyć, że systemy ERP tworzone są na indywidualne zamówienie, więc możliwe jest dodanie właściwie dowolnych funkcjonalności.

Nowoczesność w twojej firmie

Możliwość całkowitego dopasowania takich systemów do potrzeb firmy sprawia, że przedsiębiorcy z całego świata coraz chętniej zlecają ich wykonanie. Dzięki nim znika problem komunikacji między poszczególnymi aplikacjami – każdy z modułów współpracuje z innymi oraz firmową bazą danych. Łatwiejsza staje się również ewentualna rozbudowa oprogramowania, praktycznie niemożliwa w przypadku gotowych, komercyjnych aplikacji o zamkniętym kodzie źródłowym. I, co najważniejsze, dedykowane systemy ERP mogą współpracować także z gotowymi programami innych producentów.

Co zyskasz?

System ERP oznacza sprawniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem. A dobrze zarządzana firma przynosi większe dochody, co dla jej właściciela na pewno będzie najważniejsze. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu stanu magazynów i, co za tym idzie – także kosztów, zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych i spedycyjnych oraz optymalizacji czasu pracy załogi.

One Comment on “Informatyczne systemy zarządzania a modernizacja firmy”

  1. Inwestycja w ERP jest kosztowna, ale zwraca się szybko. Tylko jest jeden warunek: trzeba świadomie wybrać system. Nie może to być decyzja na zasadzie: skoro pani Kasia z firmy obok ma Symfonię albo CDNa to u mnie na pewno się sprawdzi. Może się sprawdzi a może nie, bo być może nawet mimo tej samej branży firma działa zupełnie inaczej, ma inne procesy, inne problemy, itp. Najlepiej umówić się na prezentację jedną, drugą, dziesiątą… To nie jest stracony czas, bo takiego systemu nie kupuje się na rok czy dwa. Ja mogę polecić system ERP ale tak naprawdę każdy powinien sam wybrać co najlepiej się sprawdzi u niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com