Inflacja – jaki ma wpływ na inwestycje?

Informacje o szalejącej inflacji, spędzają sen z powiek niejednej osobie. Trudno się temu dziwić. Z badania Assay Index wynika, że 56% Polaków ma odłożone pieniądze. Przez galopującą inflację, z którą obecnie się zmagamy, miliony Polaków tracą te oszczędności. Można temu zapobiec, sięgając po inne niż depozyty narzędzia.

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Wzrost cen powoduje, że siła nabywcza pieniądza zmniejsza się. W praktyce oznacza to, że za te same pieniądze, można kupić mniej. Inflacja powoduje również realny spadek wartości wierzytelności. Jej skutkiem jest zmniejszenie się dochodów osób, a przede wszystkim kurczenie się nadwyżek finansowych. 

Jakie są prognozy? 

Eksperci z Narodowego Banku Polskiego podczas ostatniej konferencji prasowej w dniu 8 marca 2022 roku, poinformowali, że trzeba przygotować się na trend wzrostowy cen, przekraczający 10%.  Taki stan rzeczy ma potrwać przynajmniej pięć kwartałów. Według najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego, inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 proc., w 2023 roku znajdzie się na poziomie 9 proc., a w 2024 roku wyniesie 4,2 proc. 

To efekt skoku cen surowców energetycznych i  żywności – głównie za sprawą najazdu Rosji na Ukrainę. Jeżeli wzrasta cena paliw, rosną koszty tranzytu i ceny wszystkich towarów, które są transportowane. Tym samym wzrost cen paliw może spowodować wzrost cen, np. żywności. Wiele podwyżek jest jeszcze pokłosiem pandemii, z którą musieliśmy się zmagać przez wiele miesięcy. Sytuację lekko ratuje rządowa tarcza antyinflacyjna. Dzięki niej inflacja może nieznacznie wyhamować. 

Dlaczego przy inflacji warto inwestować? 

To jedyny sposób, aby uchronić pieniądze przed spadkiem wartości. Nie robiąc nic, realnie się traci o tyle, ile wynosi inflacja. To oznacza, że sumiennie zbierane przez lata oszczędności tracą wartość każdego dnia. Trzymanie ich na jakimkolwiek instrumencie depozytowym nie ma sensu, bo nie ma obecnie oferty przewyższającej poziom inflacji. Skuteczną ochronę dają obligacje indeksowane inflacją, ale nie można spodziewać się po nich zysku. Innym sposobem pomnażania kapitału jest gra na giełdzie lub inwestowanie w wybrany fundusz, np. akcyjny. To dobre rozwiązanie, ale tylko dla osób, które są gotowe ponieść większe ryzyko.  

 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

Polecamy:
Jak wypromować swoją firmę w internecie?
Dermatologia i medycyna estetyczna – dlaczego są tak popularne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com