Infekcje intymne u kobiet – objawy, diagnostyka i leczenie

 

 

Dolegliwości okolic intymnych u kobiet zdarzają się często i szacuje się, że większość kobiet ma z nimi o czynienia przynajmniej raz w życiu. W jaki sposób można rozpoznać infekcje intymne? Jak odbywa się ich diagnostyka? Na czym polega leczenie?

 

Przyczyny infekcji intymnych u kobiet

Do infekcji układu płciowego u kobiet dochodzi na skutek trzech głównych czynników – bakterii, grzybów i wirusów. Najczęściej diagnozowane są zakażenia bakteryjne, które powstają na skutek namnażania się patologicznych bakterii.

 

Powstaniu infekcji intymnych sprzyjają: niedostateczna lub nadmierna higiena okolic intymnych, bogate życie seksualne, korzystanie z publicznych saun, toalet, basenu, osłabienie układu odpornościowego, zaburzone poziomy hormonów oraz antybiotykoterapia.

 

Infekcje intymne – objawy

Występujące u kobiet infekcje intymne mają charakterystyczne objawy. Wśród nich znajdują się poniższe:

  • swędzenie
  • pieczenie
  • zaczerwienienie
  • obrzęki
  • upławy
  • ból przy oddawaniu moczu
  • uczucie suchości w pochwie
  • ból podczas stosunku

 

Zakażenia intymne u kobiet – diagnostyka

Diagnozowanie infekcji intymnych u kobiet polega głównie na przeprowadzeniu badania jak posiew – przeprowadzane jest ono na podstawie pobranego z pochwy materiału. Wyniki badania zawierać mogą też antybiogram, który pomaga w dobraniu najlepszych leków.

 

W miejscowości jak Pruszków ginekolog może wykonać badanie natychmiastowo, dlatego leczenie można rozpocząć wtedy w krótkim terminie – od razu po otrzymaniu wyników.

 

Leczenie można rozpocząć też bez diagnostyki w laboratorium – stosuje się wtedy leki o szerokim spektrum działania.

 

Leczenie infekcji intymnych u kobiet

Infekcje intymne u kobiet polegają głównie na farmakoterapii. Stosowane są leki miejscowe w formie globulek, kremów, a także leki doustne.

 

Aby odbudować zaburzoną florę bakteryjną układu płciowego u kobiet, zalecane jest także korzystanie z probiotyków. To preparaty zawierające szczepy dobroczynnych bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego układu.

 

Warto także pamiętać systematycznym myciu okolic intymnych – najlepiej raz na dzień, noszeniu przewiewnej bielizny oraz o stosowaniu z jednorazowych podkładek higienicznych podczas korzystania z toalet publicznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com