Ile kosztuje sprzedaż na Amazon?

Prowadząc swoją firmę, pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że dotarcie ze swoją ofertą do klienta nie jest tak proste, jak z pozoru by się mogło wydawać. Warto w tym celu wykorzystać jedną z najpopularniejszych platform e-commerce, czyli Amazon. Z platformy korzysta obecnie ponad 310 milionów zarejestrowanych użytkowników. To ogromny rynek zbytu! Jednak sprzedaż na Amazon nie jest bezpłatna. Na jakie koszty trzeba się przygotować, chcąc zostać jednym ze sprzedawców w serwisie? Prezentujemy wszystkie możliwości!

Dlaczego warto sprzedawać na Amazon?

Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do grona sprzedawców w serwisie Amazon, to zapewne zastanawiasz się, czy to opłacalne przedsięwzięcie. Fakt jest taki, że obecność na Amazon oznacza możliwość dotarcia do setek milionów potencjalnych klientów, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W większości są to osoby, które nigdy wcześniej nie miały sposobności, by zapoznać się z Twoją firmą i jej ofertą. Oczywiście korzyści z korzystania z platformy jest zdecydowanie więcej. Dzięki perfekcyjnie dopracowanej logistyce firma oferuje również usługi przechowywania i dostarczania produktów do klientów bezpośrednio z ich magazynów oraz obsługę praktycznie całych zamówień. Dotyczy to nawet zwrotów i reklamacji. I to bez względu na wielkość twojego biznesu. Rozwiązanie to oferowane jest zarówno wielkim dystrybutorom, jak i niewielkim przedsiębiorcom.

Jakie są koszty sprzedaży na Amazon?

Sprzedawanie za pośrednictwem Amazona jest wygodne i przynosi wiele korzyści. Jednak jest również związane z pewnymi opłatami. Niektóre z nich są obligatoryjne, a niektóre dodatkowe i zależą od wybranego modelu sprzedaży. Tworząc konto w serwisie, można zdecydować się na bezpłatną wersję Basic, nazywaną również planem indywidualnym lub płatną Proffesional, czyli tak zwany plan profesjonalny. Ten pierwszy przeznaczony jest dla sprzedawców, którzy wystawiają mniej niż 40 produktów miesięcznie. W tym przypadku naliczana jest prowizja 4 złote od każdego sprzedanego przedmiotu. W modelu profesjonalnym może wystawiać więcej niż kilkadziesiąt produktów miesięcznie, a jego koszt jest stały i wynosi niecałe 170 złotych miesięcznie. Poza tą kwotą nie trzeba obawiać się już żadnych, dodatkowych kosztów wynikających ze sprzedaży produktów i to bez względu na to, jaki będzie na nie popyt. Co więcej, na koncie rozszerzonym każdy sprzedawca ma dostęp do bardzo przydatnych i zaawansowanych narzędzi marketingowych i reklamowych, które mogą pomóc poprawić wyniki sprzedażowe.

Za co Amazon pobiera opłaty dodatkowe?

Korzystanie z serwisu może wiązać się również z dodatkowymi opłatami, których wbrew pozorom wcale nie jest tak mało. Sprzedając produkty multimedialne i oprogramowanie trzeba liczyć się z tym, że Amazon pobierze kolejne 3-4 złote od każdej transakcji. Jeśli chcesz, by Amazon obsługiwał ewentualne zwroty klientów, musisz przygotować się na kolejną opłatę w wysokości 20% kwoty prowizji. Co więcej, w przypadku wycofania towarów z magazynu Amazona trzeba przygotować się na naprawdę spore koszty. Z tego powodu wiele przedsiębiorców woli wybrać opcję utylizacji. Nie można zapomnieć również o opłacie za przewalutowanie, która jest pobierana, gdy chcesz wypłacić zarobione pieniądze na swoje konto w złotówkach.

Jak kontrolować wszystkie opłaty?

Profesjonalna obsługa konta Amazon to pierwszy krok do sukcesu. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga sporego nakładu pracy. Tutaj z pomocą przychodzi firma Leadsmansion, która oferuje kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Zajmują się nie tylko kwestią wszystkich rozliczeń z Amazonem, ale również kontrolują stany magazynowe i aktualność danych na koncie firmowym. Dzięki temu nie trzeba obawiać się żadnych nieścisłości, czy innych problemów wynikających z nieznajomości narzędzi oferowanych przez Amazon.

Autor: Piotr Sulewski, biegły sądowy w dziedzinie marketingu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie; Prezes Zarządu WMH sp. z o.o sp.k.

Foliopaki kurierskie – bezpieczny sposób na pakowanie przesyłek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com