Hosting i serwer – czy to to samo?

Hosting jest nazwą usługi a serwer nazwą fizycznego urządzenia. To główna różnica między tymi dwiema rzeczami. Obydwa terminy funkcjonują nie tylko w świecie informatycznym, ale i wśród osób zajmujących się blogowaniem.

Co warto wiedzieć o hostingu?

Hosting jest formą usługi udzielanej przez dostawcę Internetu. Wydzierżawia on właścicielowi strony internetowej pewną przestrzeń na swoim serwerze, który jest podłączony do sieci. Jest to miejsce, w którym użytkownik może umieścić różne dane, takie jak zdjęcia, pliki, filmy. Dzięki temu mogą później wyświetlać się na jego witrynie. Omawiana usługa jest świadczona przez wiele firm. Jeżeli zamierzamy założyć własną stronę, będziemy musieli podpisać umowę z jedną nich. Wówczas uzyskamy dostęp do zasobów jej serwerowni. Co ciekawe, słowo „host” oznacza gościa.

Do wyboru mamy hostingi: www, SEO i reseller. Najbardziej znany jest pierwszy z nich. Korzystają z niego zazwyczaj osoby, które nie potrzebują dużej przestrzeni, by postawić na niej swoją witrynę internetową. Jej wadą jest obowiązujący limit unikalnych odwiedzin, ustalany indywidualnie przez poszczególnych dostawców. Dzięki drugiemu z wymienionych hostingów usługobiorca ma do dyspozycji nawet kilkaset unikalnych adresów IP. Ostatnia z wymienionych usług wyróżnia to, że część wydzierżawionej przestrzeni możemy odsprzedać innemu użytkownikowi. Zazwyczaj korzystają z niej twórcy stron internetowych. Zaletą tej możliwości jest możliwość korzystania z paneli zarządzania i sterowania kontami pozostałych użytkowników.

Co to jest serwer?

Serwer to komputer, czyli samodzielne urządzenie z dyskiem o ogromnej powierzchni. Stoi w specjalnym pomieszczeniu, nazywanym serwerownią lub pokojem serwerowym. Ma on stałe podłączenie do sieci i pracuję przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu strony internetowe mogą działać o każdej porze. Serwer jest wszechstronny w użyciu. Można na nim przechowywać pliki, tworzyć rozbudowane bazy danych i umieszczać strony internetowe. Zaletą serwera jest nieograniczony dostęp do jego zasobów. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach może nim być także zwykły komputer.

Dwa najbardziej znane rodzaje serwerów to serwery dedykowane i VPS (Virtual Private Server). Zakup pierwszego z nich daje pełną niezależność, choć trzeba dysponować specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniem. Z kolei VPS jest usługą pośrednią między hostingiem i serwerem dedykowanym. Dzięki tej możliwości nie musimy kupować oddzielnego urządzenia, a przy tym wciąż będziemy w pełni kontrolowali serwer. Co więcej, VPS skonfigurujemy bez zewnętrznego wsparcia.

Którą z możliwości wybrać?

Każda z omówionych możliwości ma swoją specyfikę. Trudno wskazać, która z nich jest lepsza. Własny serwer jest rozwiązaniem bardziej zaawansowanym. Użytkownik, który zdecyduje się na jego zakup, powinien dysponować odpowiednią przestrzenią. Dobrym kompromisem między obydwiema możliwościami są serwery VPS, łączące w sobie to, co najlepsze z hostingu i serwera dedykowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com