Hosting czy serwer dedykowany – na co warto się zdecydować?

Przechowywanie danych poza firmą oraz prezentowanie ich na stronach internetowych możliwe jest zasadniczo na dwa sposoby – z wykorzystaniem hostingu lub serwerów dedykowanych. Każde z tych rozwiązań ma jednak swoje plusy i minusy, o których trzeba pamiętać przy podejmowaniu decyzji.

Zarówno hosting, jak i serwer dedykowany to rozwiązania bezpieczne, a także wszechstronne, niemniej jednak zawsze powinno dobierać się je indywidualnie zależnie od potrzeb i kosztów z nimi związanych. Hosting i serwery oferowane są obecnie przez firmy hostingowe, a także przez wybranych operatorów telekomunikacyjnych, na przykład przez T-Mobile wraz elastycznymi centrami danych.

Hosting

Hostingiem określa się udostępnienie przez dostawcę usług internetowych zasobów swojej serwerowni, czyli określonej objętości na dysku twardym oraz ilości danych do przesyłania przez łącze. Dodatkowo w ramach hostingu otrzymuje się też usługi dodatkowe.

Plusem hostingów jest jednak przystępna cena oraz stała opieka administracyjna. Zarządzanie prowadzi się przez gotowe panele, zwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Z hostingów można korzystać też za darmo, ale w tym przypadku ich parametry są ograniczone. Dodatkowo także na stronach internetowych najczęściej wyświetlają się wtedy reklamy. To wobec tego rozwiązanie odpowiednie głównie dla małych i średnich firm, które potrzebują podstawowej obsługi poczty elektronicznej oraz utrzymania strony internetowej.

Serwer dedykowany

Serwery dedykowane, inaczej wydzielone to komputery pełniące rolę serwerów przeznaczonego tylko dla określonego, jednego usługobiorcy. Również serwer dedykowany można wykupić w firmach hostingowych i u operatorów, na przykład T-Mobile.

To rozwiązanie cechujące się najwyższą wydajnością, które najlepiej nadaje się do profesjonalnych zastosowań. Moc obliczeniowa serwera jest wtedy maksymalna, a jego konfigurację można przeprowadzać elastycznie. Plusem jest też niezawodność oraz indywidualny adres IP. Głównym minusem serwerów dedykowanych jest ich wysoka cena, dlatego też jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do średnich i większych firm.

Więcej firm hostingowych z małopolski ogłasza się również na stronie krakow-atrakcje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com