Historyczny rok w działalności firmy Budimex

Obecny rok jeszcze na dobre się nie rozkręcił, a niektóre firmy budowlane już mają powody do zadowolenia. W tym gronie z całą pewnością na prowadzenie wysuwa się Budimex. Choć kierownictwo firmy zachowuje umiarkowany entuzjazm, to jednak fakty są takie, że Budimex zamknął ubiegły rok z rekordowymi wynikami.

Dobre perspektywy potwierdza także marcowy raport Rynku Akcji na GPW. In plus wśród raportów okresowych z czwartego kwartału ubiegłego roku zapunktowało niewiele spółek, tymczasem Budimex odnotował przychody o ponad 10% wyższe. W opublikowanych wynikach finansowych na koniec 2017 roku Budimex miał rekordowy portfel zamówień na poziomie 10,3 mld złotych i najwyższy w historii zysk netto, bo aż o ponad 20% wyższy niż prognozowano. Przychody z działalności budowlanej większe o 13% to z pewnością niekłamany powód do radości.

Jednak, jak powszechnie wiadomo, Budimex bardzo poważnie podchodzi do tematu potencjału portfela swoich zleceń. Nie dziwią więc stonowane wypowiedzi przedstawicieli zarządu spółki. Jej dyrektor finansowy – Marcin Węgłowski – podkreśla, że firma najpierw musi „być pewna, że kontrakty będą rentowne i bezpieczne. Ale z drugiej strony też byśmy chcieli rosnąć razem z rynkiem. Jest więc pewien dylemat – chcemy być nadal liderem, ale musimy też zbalansować to, żebyśmy byli pewni, że wszystkie kontrakty, które będziemy podpisywali, dadzą nam odpowiednią rentowność w perspektywie dwóch lat”.  Podobnie brzmi komentarz prezesa Dariusza Blochera, który zauważa, że kluczowe dla dobrych wyników firmy było zwiększenie liczby rozstrzyganych przetargów przez największych inwestorów infrastrukturalnych.

A zatem utrzymanie wysokiej pozycji rynkowej jest silnie uzależnione od aktywności w segmencie drogowym, głównie GDDKiA oraz od sprzyjających prognoz dla rynku przetargów infrastrukturalnych. Na tej podstawie przewiduje się, że cały jubileuszowy rok dla Budimeksu powinien przynieść pozytywne dynamiki sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com