O tymże picie herbaty daje całe mnóstwo korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zadbać o to, by pić te herbaty, które mają szczególne właściwości prozdrowotne i dostarczają naszemu organizmowi wielu cennych składników. Jedną z nich jest rooibos, aromatyczny napar, który doskonale smakuje i jeszcze lepiej działa.
Herbata Rooibos, wbrew nazwie, nie jest w rzeczywistości herbatą. Jest to napar z czerwonokrzewu afrykańskiego, który pochodzi z RPA. Tylko tam jest uprawiany, dzięki czemu można go uznać za unikalny. Co więcej, z jednego krzewu pozyskuje się zaledwie 100-200 gramów suszu, jest on więc tym bardziej cenny. Do wytworzenia naparu wykorzystywane są liście oraz czubki łodyg, które bezpośrednio po zbiorze są poddawane naturalnej fermentacji. Dzięki temu Rooibos zyskuje charakterystyczny brązowo-czerwony kolor.
Co dobrego jest w Rooibos?
Rooibos doskonale smakuje, nic więc dziwnego, że ma wielu zwolenników. Picie tej herbaty to jednak nie tylko gwarancja smaku, ale również dostarczenia organizmowi wielu cennych substancji. W tej niezwykłej roślinie znajduje się bowiem ogromna skarbnica naturalnych substancji, przede wszystkim polifenoli oraz flawonoidów, które wspierają nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami. A te ostatnie są odpowiedzialne między innymi za procesy starzenia, degeneracji tkanek i narządów, a także wiele innych niekorzystnych zjawisk zachodzących w organizmie. Herbata Rooibos została wielokrotnie przebadana pod względem swoich właściwości leczniczych. Wyniki tych badań pokazują, że regularne picie naparu z czerwonokrzewu pomaga łagodzić stres oksydacyjny, który jest jednym z czynników wywołujących wiele chorób cywilizacyjnych, między innymi miażdżycę, udary mózgu, zawały serca, chorobę wieńcową.
Czy Rooibos jest dla każdego?
W przypadku wielu prozdrowotnych herbat możemy przeczytać o wielu przeciwwskazaniach, które uniemożliwiają picie wybranego naparu. Jeśli jednak chodzi o Rooibos, jest ona pod tym względem bardzo bezpieczna. Nie zawiera dużych ilości garbników, ani też kofeiny – mogą więc po napar sięgać osoby, które ograniczają kofeinę. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które dotyczyłyby kobiet w ciąży czy matek karmiących. Co ciekawe, Rooibos jest jednym z niewielu napojów poza mlekiem i wodą, które można podawać także niemowlętom już od pierwszego roku życia. Jeśli więc w Twojej codziennej diecie znajduje się herbata rooibos – przeciwwskazania są raczej niewielkie. Dotyczą przede wszystkim osób przyjmujących antybiotyki, gdyż zawarte w herbacie substancje mogą nasilać działanie bakteriobójcze. Ale że nie przyjmujemy antybiotyków przez długi czas, jest to ograniczenie mocno ograniczone w czasie. Jeśli chcesz włączyć do swoich codziennych napojów herbatę Rooibos, warto zadbać o to, by była dobrej jakości, pochodziła od sprawdzonych producentów, a także była odpowiednio parzona. Doskonale smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło w towarzystwie różnych dodatków, jak lód, cytryna czy naturalne soki.