Grywalizacja, czyli nowy sposób na badanie kompetencji pracowników

 

Popularność grywalizacji rośnie z każdym miesiącem, jednak to wciąż nowość na rynku pracy, dlatego wielu przedsiębiorców oraz zatrudnionych nie słyszało o tym pojęciu. Okazuje się, że ten ciekawy trend może mieć kluczowe znaczenie w motywacji pracowników i rozwoju biznesu. Czym jest grywalizacja i dlaczego daje takie dobre efekty?

Grywalizacja co to jest?

Sama nazwa została przetłumaczona z j. angielskiego od słowa gamification. Podstawowa zasada działania odnosi się do mechanizmów znanych z gier komputerowych. Najważniejszym zadaniem tej metody jest motywowanie pracowników do osiągania kolejnych celów. Z tego względu, że metoda ta opiera się na grach, jest zazwyczaj bardzo dobrze odbierana przez użytkowników. Większość ludzi lubi gry – jednakowo te komputerowe czy planszowe. To właśnie gry sprawiają, że po ciężkim dniu pracy można się trochę zrelaksować. A co gdyby sprawnie połączyć tę metodę z czymś pożytecznym? Na tym właśnie polega grywalizacja.

Przykładowo – grając w grę komputerową online, mamy bardzo często możliwość zdobywania kolejnych poziomów, odznak i punktów, które motywują nas do dalszej pracy. Zaczynamy od zera, a po kilku miesiącach gry nasza postać jest na szczycie i inni gracze muszą się z nią liczyć. Szczególnie do działania motywują tabele wyników, które można sprawdzić odpowiednim klawiszem. Nikt nie chce być ostatni, dlatego gracze robią co mogą, by ukończyć rozgrywkę na jak najwyższej pozycji. Ta idea została przeniesiona na pole biznesowe, gdzie wykorzystuje się rankingi, tabele i bonusy w celu motywacji pracowników. Praca przestaje być monotonnym i przykrym obowiązkiem, a staje się czymś wciągającym i ciekawym. Pracownik często zaczyna rywalizować sam ze sobą lub z innymi pracownikami.

Grywalizacja w firmie – przykładowe projekty

O tym, jak działa grywalizacja przekonali się agenci biur podróży z całej Polski. Wzięli oni udział w projekcie, w który mierzyli się z 12 Pracami Heraklesa. Głównym celem było dotarcie na górę Olimp, ale po drodze trzeba było wykonać zadania, takie jak np. zdobycie pasa Hipolity. Wszystkie zadania były tak skonstruowane, aby przybliżyć graczom kulturę Grecji i wzmocnić sprzedaż. Innym ciekawym zastosowaniem grywalizacji jest program VGL Adventure organizowany przez VGL Group, który ma za zadanie rozwinąć kompetencje miękkie pracowników przystępujących do zadania. Rozbudowana fabuła prowadzi użytkownika po Europie w celu odszukania zaginionego pracownika.

Grywalizacja z pewnością przyczynia się do większego zaangażowania pracowników, co z kolei prowadzi do szybszego rozwoju firmy. Ze względu na to, że jest powiązana z mechanizmem gry komputerowej, wciąga użytkownika i umila mu czas spędzony w pracy. Każde przedsiębiorstwo, które chce przyspieszyć swój rozwój, powinno sięgnąć po tę technikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com