Gruntowa pompa ciepła – co to jest, jak działa i czy warto się zainteresować?

Być może znasz energię słoneczną, ale co wiesz o gruntowych pompach ciepła? Gruntowa pompa ciepła może przekazać do domu trzy razy więcej energii niż zużywa do jej pozyskania!

Co to jest gruntowa pompa ciepła?

Dwa metry pod ziemią gleba utrzymuje dość stałą temperaturę około 10ºC i nie ma na nią wpływu zimna pogoda. Ta energia cieplna jest czymś, co można wykorzystać. Zasilana energią elektryczną, gruntowa pompa ciepła wydobywa ciepło z ziemi za pomocą rur zbiorczych zakopanych pod powierzchnią. Przez rury przepływa roztwór wody i płynu niezamarzającego, który podczas ruchu zabiera ciepło. Płyn ten kierowany jest do agregatu pompy ciepła, najczęściej trzymanego w domu, gdzie zostaje skoncentrowany do wyższej temperatury i rozprowadzany do:

  • grzejników,

  • ogrzewania podłogowego,

  • zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Instalacja gruntowej pompy ciepła

Ogród musi być dostępny dla maszyn kopiących z gruntem odpowiednim do wykonania rowów lub odwiertu. Typowy dom z trzema sypialniami z rurami cienkościennymi układanymi w rowach wymaga około 40x12m ziemi na pompy ciepła Prowent. Jeśli w domu jest niewystarczająca powierzchnia gruntu na to lub jest też brak dostępu do platformy wiertniczej, źródło gruntowe może nie być opłacalne.

Instalacja przez pionowe odwierty jest zwykle droższa, ponieważ wymaga specjalistycznej wiertnicy. Większość korzysta z systemu zamkniętej pętli, w którym pętla rurowa w kształcie szpilki do włosów jest wrzucana do otworu wiertniczego i uszczelniana. Zwykle wymagane są liczne otwory wiertnicze, chyba że dom jest mały lub bardzo dobrze izolowany.

Oś czasu instalacji pompy ciepła

pompy ciepłaZespół pompowy jest zwykle instalowany, gdy budynek jest odporny na warunki atmosferyczne i usługi są gotowe. Faza prac ziemnych jest różna, ale zwykle trwa około trzech tygodni. Instalacja podlega przepisom budowlanym, a lokalne władze będą musiały zostać powiadomione po zakończeniu. Urządzenie z pompą ciepła jest wielkości lodówki z zamrażarką i najczęściej trzymane jest w domu. Najlepiej umieścić urządzenie w miejscu, w którym można go łatwo konserwować. Obszar musi zapewniać odpowiednią trasę dla powiązanych rurociągów, zwłaszcza pętli kolektorów gruntowych, które muszą być dobrze izolowane na całej długości.

Konserwacja jednostki pompy ciepła

Pompy ciepła mają niewiele ruchomych części, a ich utrzymanie jest minimalne. Jako urządzenie zasilane energią elektryczną, bez spalania, wymaga niewielkiej konserwacji. Doradza się zwykle właścicielom domów, aby ich system, w tym grzejniki i/lub ogrzewanie podłogowe, ciśnieniowe zasobniki ciepłej wody, kolektory gruntowe i pompa ciepła, zostały sprawdzone przez kompetentnego instalatora przed nadejściem chłodniejszych miesięcy.

Dobre zaopatrzenie w ciepłą wodę i efektywne ogrzewanie to najpewniejsze oznaki, że Twój system działa najlepiej. Niektóre modele są wyposażone w inteligentny sterownik lub aplikację, która umożliwia monitorowanie konfiguracji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu będziesz otrzymywać powiadomienia o wszelkich problemach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com