GPS dla transportu chłodniczego – co musisz wiedzieć?

Transport chłodniczy wiąże się ze szczególnymi wymaganiami. Przerwanie tzw. ciągu chłodniczego dla przewożonych w ten sposób towarów oznacza brak możliwości ich sprzedaży i wykorzystania, dlatego samochody chłodnie mają wbudowane systemy kontrolujące temperatury. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w system GPS w transporcie chłodniczym i co warto wiedzieć na temat jego użytkowania.

Czym charakteryzuje się transport chłodniczy?

Transport chłodniczy dotyczy towarów, które muszą być przechowywane w określonych temperaturach. Realizują go specjalne samochody-chłodnie, które w zależności od konstrukcji albo utrzymują temperaturę w ładowni (dzięki odpowiedniej izolacji), albo aktywnie ją obniżają (dzięki agregatom chłodniczym). Kluczowym czynnikiem jest jednak monitorowanie warunków, w jakich są przewożone dane towary. W większości przypadków po przekroczeniu określonego poziomu temperatury stają się one niezdatne do użytkowania, spożycia czy sprzedaży. W związku z tym transport chłodniczy powinien być stale kontrolowany, w szczególności pod tym względem.

Zastosowania GPS w transporcie drogowym samochodami-chłodniami

Dlatego też w transporcie chłodniczym szerokie zastosowanie mają technologie GPS. Wbrew pozorom służą one bowiem nie tylko do monitorowania tras. System GPS w transporcie chłodniczym można wykorzystać na przykład do monitoringu chłodni. Dane rejestrowane przez czujniki w ładowni mogą być wówczas kontrolowane stale i zdalnie. Ponadto są zapisywane i mogą być przedstawione w formie zestawienia. Dzięki temu monitoring transportu chłodniczego stanowi dowód na przewóz towarów w odpowiednich warunkach. Co więcej, istnieje możliwość otrzymywania alertów w przypadku przekroczenia określonego pułapu temperatury. W ten sposób można zdecydowanie lepiej chronić ładunki i reagować w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.

Monitoring GPS przydaje się w transporcie chłodniczym również w celu monitorowania czasu pracy kierowców, zużycia paliwa czy przeglądów – podobnie jak przy każdym innym rodzaju transportu towarowego.

kontrola temperatury za pomocą GPS – transport chłodniczy

Kontrola temperatury panującej w ładowni jest niezbędna w transporcie chłodniczym. Odpowiedni lokalizator GPS pozwoli ją monitorować również zdalnie.

Transport chłodniczy – jak wybrać odpowiedni system GPS?

Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy system monitoringu GPS jest taki sam. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się znacząco pod względem funkcji i sposobu zastosowania. Na co zwracać uwagę? Z punktu widzenia przewoźnika realizującego transport chłodniczy istotne będą:

  • możliwość gromadzenia danych o trasach i ich analizowania,
  • opcja zdalnego sczytywania danych z tachografów i kart kierowcy,
  • możliwość podłączenia do magistrali CAN lub komputera pokładowego w celu uzyskania istotnych informacji o pracy pojazdu,
  • integracja z e-TOLL, czyli możliwość wygodnego rozliczania przejazdów płatnymi odcinkami dróg,
  • integracja z SENT, czyli możliwość monitoringu przewozu tzw. towarów wrażliwych,
  • opcja stosowania alertów w zakresie różnych parametrów.

Warto zwrócić także uwagę na sposób montażu lokalizatora GPS w pojeździe. Obecnie najpopularniejsze są jednostki typu OBU (On Board Unit) podłączane do akumulatora lub gniazda zapalniczki. Umożliwia to samodzielny montaż, a w razie potrzeby także łatwy demontaż i możliwość użytkowania tego samego sprzętu w innym pojeździe.

Polecamy:
Kto powinien zainwestować w biurko elektryczne?
Masz firmę transportową? Postaw na wytrzymałe siatki zabezpieczające ładunek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com