Firmy budujące urządzenia i linie produkcyjne mają w swojej ofercie coraz więcej maszyn i urządzeń, które przykuwają uwagę coraz to większego grona przedsiębiorców z branż produkcyjnych. Gotowe stanowisko zrobotyzowane jest ich zdaniem kluczem do utrzymania, czy też poprawienia pozycji na rynku. Wyraźnie można zauważyć to, jak aplikacje spawalnicze, handlingowe i te przeznaczone do obróbki danego produktu, stają się standardem, a automatyka i robotyzacja dzisiejszą codziennością. Takie rozwiązania dają naprawdę wiele możliwości, o których więcej opowiemy w dzisiejszym materiale.
Najczęściej wybierane – stanowisko spawalnicze
Roboty przemysłowe najczęściej znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak spawalnictwo. Spośród wielu dostępnych rozwiązań, to właśnie zrobotyzowane stanowisko spawalnicze jest jednym z najczęściej wybieranych. Przedsiębiorcy inwestujący w roboty gotowe stanowisko zrobotyzowane, jakim jest robot spawalniczy, znacząco zwiększają wydajność oraz minimalizują ilość zagrożeń, na jakie może być narażony zwykły pracownik. Warto tutaj wspomnieć o tym, że takie roboty pozwalają zredukować ilość pracowników fizycznych do minimum.
Powierzenie takich zadań jak szlifowanie, frezowanie, polerowanie, czy też wspomniane już spawanie, przynosi inwestorom wiele korzyści. Odpowiedni dobór paramentów i wyposażenia celi spawalniczej – sprawa ma się podobnie w przypadku innych procesów związanych z produkcją i obróbką – w odpowiednią stację czyszczącą znacznie wydłuży żywotność maszyny i zagwarantuje spoinę najwyższej jakości.
Deficyt specjalistów i stanowisk w produkcji
Gotowe stanowisko zrobotyzowane jest również swego rodzaju antidotum na problemy z transportem i logistyką wewnętrzną. Gdy brakuje rąk do pracy, przedsiębiorcy mogą równie dobrze wziąć sprawy w swoje ręce i zainwestować w automatyzację produkcji. W wielu przypadkach takie roboty przemysłowe pozwolą ograniczyć ilość ciężkiej pracy, która dla ludzkich rąk jest swego rodzaju tyranią. Pracownik przecież ma swoje granice i nie jest w stanie wykonywać niektórych czynności, które robotom przychodzą z wielką łatwością.
W niektórych branżach – takich jak, np. farmaceutyka – kontakt z produktem musi być ograniczony do minimum, ponieważ może wystąpić skażenie produktu. W takich właśnie momentach pomocne mogą okazać się roboty, które wykluczą kontakt z produktem tam, gdzie nie jest on wskazany. W końcu sterylna maszyna nie ma jak skazić, czy też uszkodzić – ze względu na kruchość (np. szkła) – produktu. Duże znaczenie ma tutaj programowalność bezpośrednia, raz zaprogramowana maszyna może wykonywać swoją pracę w powtarzalnych seriach, w które nie trzeba ingerować. Ponadto robot może pracować w naprawdę ekstremalnych warunkach, które są zwykle niekorzystne dla pracy ludzkich rąk.
Automatyzacja i robotyzacja – czy przyjmie się to w Polsce?
Decydując się na inwestycję w robotyzację i automatyzację produkcji, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Możliwości, jakie ma gotowe stanowisko zrobotyzowane, jest mnóstwo, dlatego ogromne znaczenie ma tutaj opracowanie koncepcji, która zoptymalizuje procesy, tym samym podnosząc wydajność i jakość produkcji oraz zagwarantuje bezpieczeństwo.
Należy również wnikliwie przeanalizować proces, w celu dobrania odpowiednich – pod potrzeby i wymagania przedsiębiorcy – komponentów. Pozwoli to znacząco skrócić czas zwrotu inwestycji. Na koniec warto sobie uświadomić to, że skuteczna robotyzacja nie jest celem samym w sobie. Skuteczna robotyzacja to taka, która może przynosić zadowalające korzyści.