Coraz więcej przedsiębiorców przenosi swój biznes do Internetu. Choć mogłoby się wydawać, że to nic odkrywczego to jednak nie wszyscy z nich znają możliwości aplikacji i programów działających w chmurze.
Przykładem takiej aplikacji może być Google Hangouts Meet, której początki sięgają 2013 roku. Zanim Google finalnie nazwał swój produkt Hangouts Meet, to pierwsze produkty nosiły już znamię wschodzącej gwiazdy. Przykładowo Google Talk służył w podobny sposób do komunikacji biznesowej, bo to właśnie od usług dla firm wszystko się zaczęło. Wraz z rozwojem produktu Hangouts Meet firma Google zaprzestała rozwoju produktu Google Talk.
Co to jest Google Hangouts Meet
Najprościej mówiąc Hangouts Meet to aplikacja spod szyldu Google służąca jako komunikator internetowy. W ofercie znajduje się możliwość prowadzenia zarówno wideorozmów, jak również wykonywania połączeń na telefony komórkowe czy chat na żywo.
Jak działa Hangouts Meet?
W praktyce Hangouts Meet niewiele różni się od popularnych komunikatorów oferowanych przez takich gigantów jak np. Facebook czy Microsoft, który w 2011 roku zakupił Skype.
Jeśli chcemy przeprowadzić wideorozmowę ze współpracownikiem lub naszym klientem wystarczy wykonać kilka prostych kroków.
- Otwórz witrynę https://meet.google.com
- Kliknij Rozpocznij nowe spotkanie
- Po wyrażeniu zgody na dostęp do mikrofonu oraz kamery kliknij ponownie Rozpocznij spotkanie
Zgoda na dostęp jest konieczna, by spotkanie mogło przebiegać prawidłowo tj. możliwość nadawania zarówno dźwięku jak i obrazu naszym odbiorcom. - Naszym oczom ukaże się okno informujące o możliwości dodania innych osób do spotkania. Możemy zrobić to na 4 sposoby:
– wyślij rozmówcy link do wideorozmowy, wystarczy, że osoba z którą chcesz przeprowadzić rozmowę otworzy w swojej przeglądarce unikalny link do spotkania np. meet.google com/xvy-arph-mev
– drugi sposób to użycie kodu spotkania
– trzeci sposób opiera się na wykorzystaniu numeru telefonu
– ostatni sposób to ręczne dodanie osób do naszej wideokonferencji. Jeśli wpiszemy adres email naszego odbiorcy, będziemy mogli wysłać mu wiadomość email zawierającą link do spotkania.
To bardzo prosty sposób na rozpoczęcie konwersacji z osobą nawet z drugiego końca świata. Co warto jeszcze wiedzieć, to kwestia mikrofonu i kamery. Jeśli uczestniczymy w szkoleniu lub grupowej rozmowie wśród nieznajomych nam osób i nie chcemy udostępniać swojego wizerunku, warto kliknąć na przycisk kamery lub/i przycisk mikrofonu (wyłączone będą w kolorze czerwonym).
Chat na żywo w Hangouts Meet
Hangouts Meet oprócz komunikacji w formie wideorozmowy umożliwia zastosowanie chatu na żywo. Ta funkcja jest bardzo przydatna jeśli np. potrzebujemy skontaktować się z osobą, gdy chwilowo nie działa nasz mikrofon, podczas prezentacji możemy tutaj udostępnić link/tekst do wszystkich uczestników spotkania. W przypadku webinariów uczestnicy bardzo często w ten sposób zadają pytania prowadzącemu lub prowadzą dyskusje między sobą.
Prezentacje i webinary
Jak już wspomniałem Google Hangouts Meet pozwala na organizowanie prezentacji i webinarów. W tym celu wystarczy kliknąć w prawym dolnym rogu przycisk “Zaprezentuj teraz”. Do wyboru mamy “Cały Twój ekran” oraz “Okno”.
Różnica polega na tym iż pierwsza funkcja pozwala nam udostępnić cały ekran uczestnikom spotkania, którzy będą widzieć wszystkie nasze czynności np. w obrębie przeglądarki Chrome, otwieranie plików z dysku komputera, uruchamianie innych aplikacji lub zdjęć na naszym komputerze.
Druga funkcja ogranicza się jedynie do okna aplikacji np. jeśli chcemy tylko pokazać okno z prezentacją, a wszystkie inne czynności które będziemy robić w międzyczasie np. otwieranie plików z wrażliwymi danymi nie będzie już widoczne dla uczestników spotkania.
Mam nadzieję, że powyższy wpis zachęcił Was do przetestowania Hangouts Meet na własnych komputerach prowadząc rozmowy z rodziną lub współpracownikami. Więcej informacji na temat tej, oraz wielu innych aplikacji z pakietu G Suite można uzyskać u partnera Google tutaj.
Korzystam w swojej firmie z tego, prowadzimy rozmowy nawet z 20 pracownikami z innego miasta. Super sprawa!